ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Płocka proponuje PKN Orlen byłą szkołę jako bazy do organizacji szpitala polowego
30.10.2020r. 13:19

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) wysłał list do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, w którym proponuje wykorzystanie obiektów jednej z dawnych szkół podstawowych jako bazy do organizacji szpitala polowego, jaki powstać ma w tym mieście przy wsparciu spółki.

W Płocku znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen. W piątek spółka ogłosiła, że zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w tym mieście, a ponadto podobna placówka powstanie jednocześnie w Ostrołęce, przy czym w tym przypadku przy wsparciu Energi, podmiotu z Grupy Orlen. Oba przedsięwzięcia, jak podał płocki koncern, zostaną zrealizowane we współpracy z rządem.

W liście do prezesa PKN Orlen prezydent Płocka ocenił, że "przewidywany rozwój sytuacji epidemicznej i odnotowywany już teraz bardzo dynamiczny przyrost kolejnych przypadków zachorowań na Covid-19, wymagają między innymi szybkiego zwiększenia bazy dedykowanych łóżek szpitalnych". Jak dodał, "jednym ze skutecznych sposób osiągnięcia tego celu, jest praktykowana w wielu krajach budowa szpitali polowych".

"Informacje medialne wskazują, że tego typu placówka ma powstać również w Płocku, a podmiotem wiodącym w realizacji planowanego przedsięwzięcia będzie PKN Orlen. W ramach współpracy, pragnę zaproponować panu Prezesowi wykorzystanie w charakterze bazy do organizacji szpitala polowego obiektu byłej Szkoły Podstawowej nr 17 zlokalizowanej w Płocku przy ul. Miodowej 13a" - napisał Nowakowski w liście do szefa płockiego koncernu, który Urząd Miasta przekazał w piątek mediom.

Prezydent Płocka wyjaśnił, że oferowana do wykorzystania dawna szkoła to budynek jednopiętrowy z zewnętrznym monitoringiem, niewielką salą gimnastyczną i zapleczem sanitarnym, w tym łazienkami, a byłe sale lekcyjne mają tam powierzchnię ok. 45 do 50 metrów kw.

"Obiekt przed ponad rokiem został wyłączony z bieżącej eksploatacji, jednakże zachował swoje walory użytkowe, co potwierdził przeprowadzony w ostatnim czasie rekonesans. Wyjątek dotyczy zdemontowanych urządzeń kuchennych stołówki szkolnej" - zaznaczył Nowakowski. Według niego, niezbędna adaptacja byłej szkoły "pozwoli na uruchomienie szpitala polowego zdecydowanie szybciej, niż w przypadku konieczności jego budowy z elementów modułowych".
O tym, że w Płocku przy współpracy tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) i PKN Orlen ma powstać szpital polowy na 200 łóżek mówił już w czwartek dyrektor płockiej placówki medycznej Stanisław Kwiatkowski podczas sesji tamtejszych radnych. Informował jednocześnie, że szpital polowy miałby zostać utworzony w ciągu 10 dni. Zaoferował przy tym teren pod budowę tymczasowej placówki medycznej. Zastrzegł jednak, iż nie ma możliwości skierowania tam personelu z WSzZ.

"Oczywiście taki szpital przy takim mocnym partnerze, jakim jest PKN Orlen, na pewno powstanie, natomiast praktycznie nieosiągalna jest kwestia personelu, lekarskiego, pielęgniarskiego, jak i laboratoryjnego czy farmaceutycznego i pomocniczego" - zaznaczył dyrektor płockiego WSzZ, który w czwartek uczestniczył zdalnie w części obrad płockich radnych, poświęconych informacji na temat aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i działań podejmowanych w tym zakresie przez poszczególne instytucje.

Kwiatkowski stwierdził, iż w Płocku "praktycznie nie istnieje" rynek pracy lekarzy i pielęgniarek. "I tu jest największe zagrożenie, co sygnalizowałem już wczoraj podczas wideokonferencji z przedstawicielami zarządu i pracowników PKN Orlen" - mówił dyrektor płockiego WSzZ. Wyraził jednocześnie obawę, że powstanie szpitala polowego bez własnego personelu mogłoby doprowadzić do przechodzenia tam do pracy z powodu wyższego wynagrodzenia specjalistów z działających w Płocku placówek medycznych, co przyczyniłoby się do znacznego ograniczenia bieżącej pracy np. WSzZ.

Prezydent Płocka jeszcze w ubiegłym tygodniu przesłał do wojewody mazowieckiego pismo z propozycją, podobnie jak obecnie skierowaną do prezesa PKN Orlen, udostępnienia dawnej szkoły podstawowej na zorganizowanie szpitala polowego lub izolatorium. Nowakowski podkreślał wówczas, że chodzi m.in. o bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

"Aktualna sytuacja epidemiczna i przewidywania specjalistów, co do jej rozwoju, wskazują, że stoimy wobec wielkiego i bezprecedensowego w skali globalnej zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego" - ocenił m.in. w piśmie do wojewody mazowieckiego prezydent Płocka. Zaznaczył, iż taki stan "wymaga wspólnego wysiłku", z uwzględnieniem "aktualnych możliwości poszczególnych organów".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE