ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej
04.11.2020r. 12:23

Proponowane przez Brukselę proekologiczne reformy Traktatu Karty Energetycznej napotykają opór Japonii, a jednocześnie są niewystarczająco daleko idące dla organizacji ekologicznych. UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej (TKE), aby nie dopuścić do pozywania jej państw członkowskich za działania na rzecz klimatu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Ostatnio firmy z branży paliw kopalnych wykorzystały TKE do pozwania słoweńskiego rządu w sprawie ochrony środowiska i zakwestionowania planu odejścia od węgla przez holenderski rząd. Firmy argumentowały, że polityka klimatyczna rządu niesprawiedliwie szkodzi wartości ich aktywów. Podobne przypadki mogą kosztować podatników na całym świecie do 1,3 biliona euro do 2050 roku. Niewiele mniej niż połowa tych kosztów spadłaby na UE. UE naciska na reformę traktatu, ale wszystkich 53 sygnatariuszy TKE musi się zgodzić na zmiany, a Japonia i kraje Azji Środkowej zablokowały reformy.
Ujawniona propozycja Komisji Europejskiej dotycząca reformy TKE proponuje usunięcie węgla, ropy i gazu z inwestycji energetycznych chronionych traktatem. Jeśli zostanie zatwierdzona, ta zmiana reguły wejdzie w życie za dziesięć lat, a inwestycje dokonane w międzyczasie nie będą chronione. Działacze na rzecz ochrony środowiska stwierdzili, że propozycja Komisji była zbyt powolna i zawierała zbyt wiele luk, zwłaszcza dotyczących gazu. Propozycja KE mówi, że inwestycje w gaz dokonane przed 2030 rokiem powinny być chronione, jeśli emitują mniej niż pewną ilość CO2, a ich instalacje i infrastruktura umożliwiają wykorzystanie gazów niskoemisyjnych i odnawialnych. KE dodaje, że inwestycje w konwersję węgla na gaz lub gazociągi, które mogą przenosić gazy niskoemisyjne i odnawialne, powinny być chronione do 2040 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Climate Change News , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE