ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trigon DM rekomenduje "kupuj" PGE
10.11.2020r. 09:15

Analitycy Trigon DM, w raporcie z 3 listopada, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PGE od zalecenia "kupuj" i wyznaczyli cenę docelową na poziomie 6,9 zł.

We wtorek ok. godz. 9.10 kurs PGE wynosi 5,69 zł.

"Uważamy, że wycena PGE powinna w kolejnych latach uwzględniać dyskonto względem spółek porównywalnych w Europie, które jednak powinno się stopniowo zmniejszać, wraz z kolejnymi etapami transformacji w krajowym sektorze. Pierwszym etapem, którego finalne szczegóły powinniśmy poznać w kolejnych kilku miesiącach, powinien być spin-off aktywów węglowych do osobnej, państwowej spółki, który przełoży się na istotną redukcję długu netto i rezerw w PGE, odblokowując jednocześnie potencjał inwestycyjny w kierunku OZE i dystrybucji" - napisano w raporcie.

Jak dodano, zmiana sposobu wynagradzania w dystrybucji w środowisku niskich stóp procentowych, gdzie inwestycje są niezbędne dla rozwoju OZE, powinna realnie wpłynąć na poprawę EBITDY w segmencie dopiero od 2022 r.

"PGE było handlowane w ostatnich trzech latach po 3,8x EV/EBITDA. Przyjmując mnożnik 4,5x i 5x kolejno dla 2022 i 2023r., implikowana wycena wskazywałaby po spin-offie na blisko 80 proc. upside względem dzisiejszego kursu. Przy konserwatywnych założeniach wycenowych, zalecamy +kupno+ akcji PGE, z wyceną docelową 6,9 zł/akcję (+48 proc. upside)" - podał Trigon DM.
Analitycy Trigona zakładają, że w pierwszej połowie 2021 r. zostanie zaprezentowany plan wydzielania elektrowni węglowych oraz kopalni do osobnej spółki Skarbu Państwa, a wydzielenie nastąpi do końca przyszłego roku.

"Uważamy, że bilans PGE po spin-offie nie będzie już uwzględniał (konserwatywnie): a) połowy długu netto (50 proc. x 12,4 mld zł), b) wartości kapitałów mniejszościowych (0,9 mld zł), c) połowy rezerw na świadczenia pracownicze (50 proc. x 3,3 mld zł), d) rezerw na zobowiązania rekultywacyjne (8,2 mld zł), których nie wliczamy także do wyceny DCF bez spin-offa" - napisano.

"Jednocześnie EBITDA spółki spadnie w wyniku spin-offu w latach 2021-2030 średnio o 2,9 mld zł/r, a capex spadnie o 2,75 mld zł/r" - dodano.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE