ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

PGE ma plan dla Bełchatowa
13.11.2020r. 07:00

Nowa Strategia Grupy PGE została przygotowana w taki sposób, aby przyspieszyć polskie inwestycje w OZE, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dalsze funkcjonowanie aktywów węglowych, wspierających rozwój OZE pod kontrolą Skarbu Państwa. PGE ma również plan dotyczący transformacji regionu Bełchatowa.

Kierunki transformacji Grupy obejmują budowę nowych źródeł energii oraz rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

PGE budować będzie elektrownie słoneczne, farmy wiatrowe, instalacje termicznego przekształcania odpadów oraz magazyny energii.
W zakresie gospodarki obiegu zamkniętego rozwijane będzie wtórne, gospodarcze wykorzystanie ubocznych produktów spalania oraz tworzone nowe produkty dla budownictwa i rolnictwa w oparciu o surowce wtórne.

Nowa strategia PGE pozwoli również na kontrolowane rozłożenie procesu dekarbonizacji w czasie i w sposób niezagrażający miejscom pracy w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego. Brak działań spowoduje nieskoordynowany upadek energetyki konwencjonalnej i uzależnienie Polski od energii ze źródeł odnawialnych - z zagranicy.

Jednostki wytwórcze PGE GiEK w okresie przejściowym odegrają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Wydzielenie energetyki konwencjonalnej umożliwi Grupie PGE sfinansowanie wkładu w realizację celów udziału OZE w miksie energetycznym Polski i tworzenie tzw. zielonych miejsc pracy.

Elektrownia Bełchatów nie zostanie zmarginalizowana. Przeciwnie. Bełchatów będzie kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w OZE.

Program transformacji regionu Bełchatowa

Zarządu PGE podjął uchwałę o powołaniu projektu "Sprawiedliwej transformacji Kompleksu Bełchatów". Zgodnie z projektem aktywa węglowe zostaną wyposażone w potrzebne kompetencje, strategię działania i plany na kolejne lata. Podmiot, który powstanie na bazie zaplanowanego w Strategii Grupy podziału na aktywa węglowe i nie węglowe, będzie ściśle współpracować z PGE. Grupa PGE będzie nadal aktywna w tych rejonach biznesowo, inwestując m.in. w produkcję z odnawialnych źródeł energii.

Inwestycje w regionie Bełchatowa w ramach transformacji

Projekt wstępnie obejmuje następujące realizacje: farmy PV, farmy wiatrowe i instalację termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii. Jest to pierwszy etap prac nad sprawiedliwą transformacją dla regionu. Każda z tych inwestycji to miejsca pracy przy budowie i późniejszej obsłudze.
Transformacja energetyczna to także szansa na nowe miejsca pracy, nowe pomysły na działalność gospodarczą.Otoczenie UE

Komisja Europejska ujęła region bełchatowski w swoich oficjalnych raportach, jako region górniczy wymagający wsparcia z funduszy unijnych w procesie transformacji.

W 2019 r. została uruchomiona Platforma regionów węglowych w transformacji (Platforma). Wystąpiono z wnioskiem o udział województwa łódzkiego w Platformie Programy dla regionów węglowych w innych krajach obejmują: wsparcie inwestycyjne, rozwój infrastruktury, świadczenia przedemerytalne i przejściowe, fundusze ubezpieczeń społecznych, finansowanie lokalnych inicjatyw gospodarczych i kulturalnych, doradztwo zawodowe, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, rekrutacje wewnętrzne, szkolenia zawodowe oraz wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Nowa Strategia Grupy PGE nie zakłada zwolnień pracowników

Realizacja celów strategii PGE nie pociąga za sobą zwolnień wśród pracowników Grupy.

Zatrudnienie w Grupie PGE będzie spadać, ale w ogromnej większości zjawisko to będzie zachodzić ze względu na strukturę demograficzną w zakładach pracy.

Modele analityczne PGE jednoznacznie wskazują, że do 2030 roku w Grupie PGE wiek emerytalny osiągnie 12 tysięcy pracowników. Już dzisiaj połowa z nich to osoby w wieku 50+. W ciągu najbliższych 10-15 lat pracownicy osiągną wiek emerytalny. Redukcja zatrudnienia zarówno w perspektywie dziesięciu, jak i trzydziestu lat, oznacza w większości naturalne odejścia.

Zmiana gospodarki na niskoemisyjną i neutralną klimatycznie wymaga nowych kwalifikacji. Wzrośnie wartość umiejętności w obszarze nowoczesnych usług energetycznych.

Ogólnodostępne raporty i badania ekspertów wskazują, że zakończenie spalania węgla w Bełchatowie nie musi oznaczać problemów dla lokalnego rynku pracy, a województwo łódzkie może stać się jednym z kluczowych beneficjentów unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Zielone inwestycje mogą przynieść więcej miejsc pracy niż przykładowo oferuje obecnie bełchatowska kopalnia i elektrownia. Analizy wskazują m.in. na specjalistów od wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych czy obsługi słonecznej energetyki prosumenckiej jak i rozważanej w regionie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych.

Rozwój kompetencji wśród pracowników

Grupa PGE będzie aktywnie wspierać mieszkańców regionu Bełchatowskiego pod kątem przebranżowienia, tworzenia nowych miejsc pracy w energetyce odnawialnej, ale także kształcenia dzieci i młodzieży w zawodach przyszłości jak np. nowoczesne usługi energetyczne związane z inteligentnymi sieciami i obsługą energetyki prosumenckiej.

Żeby móc rozwijać kompetencje lub identyfikować potrzeby rozwojowe, w pierwszym kroku w PGE zostanie przeprowadzona Ocena Kompetencji, w wyniku której powstaną indywidualne plany rozwoju oparte o różnorodne metody (np. szkolenia, mentoring, przyuczanie nowych Pracowników, udział w projektach, informacja zwrotna).

Pracodawcy, po przeprowadzonej Ocenie, otrzymują również kluczową strategicznie informację zwrotną o umiejętnościach Pracowników i potencjalnych kierunkach rozwoju. Dzięki tej wiedzy, będzie możliwe zaplanowanie odpowiednich programów rozwojowych, szkoleń i działań doskonalących.
W Grupie funkcjonują Zasady Mobilności, które wspierają działania zmierzające do tego celu. Zakładają funkcjonowanie narzędzi ułatwiających transfer Pracowników pomiędzy Spółkami Grupy. W przypadku powstania potrzeby uzupełnienia kompetencji w rozwojowych obszarach, pierwszym podejmowanym działaniem jest zawsze rekrutacja wewnętrzna.

Konsultacje ze stroną społeczną

Od lutego 2020 r., czyli od chwili powołania nowego zarządu - prowadzony jest stały dialog ze stroną społeczną.

W trakcie prac nad strategią prowadzone były rozmowy ze związkami zawodowymi o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed Grupą PGE. Przedstawione zostały też propozycje działań, które później znalazły się w Strategii.

Strategia PGE nie dotyczy tylko pracowników i związkowców, ale całej społeczności regionu bełchatowskiego. Dlatego PGE będzie na bieżąco informować mieszkańców o podejmowanych działaniach, konsultować inicjatywy i być blisko społecznych problemów regionu.
PGE

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 13.11.2020r. 14:10
Należy pomyśleć poważnie o umiejscowieniu drugiej elektrowni jądrowej w rejonie Bełchatowa i w ten sposób uratowanie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 14-11-2020r. 11:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 16.11.2020r. 15:12
Fanatycznemu zwolennikowi atomu przekazujemy co następuje. Wiatraki i owszem, a atomowy złom za Nasze pieniądze -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE