ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

OPEC+ raczej nie zaskoczy
17.11.2020r. 09:20

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po wczorajszej zwyżce, dzisiaj notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację w okolicach poniedziałkowych poziomów zamknięcia. Oznacza to, że strona popytowa na rynku ropy nadal jest relatywnie silna, ale inwestorzy powoli zaczynają oceniać, czy niedawne zwyżki są uzasadnione fundamentalnie.

Z pewnością pozytywnym akcentem na globalnych rynkach finansowych były informacje o kolejnej szczepionce o wysokiej skuteczności, tym razem opracowanej przez firmę Moderna. Do doniesień związanych ze szczepionkami rynek podchodzi jednak coraz ostrożniej, ponieważ żadna z nich prawdopodobnie nie wejdzie do użytku na tyle szybko, aby istotnie wpłynąć na sytuację w sezonie jesienno-zimowym.

Tymczasem na pierwszym planie na rynku ropy naftowej są znów działania OPEC+. Wczoraj spotkał się wirtualnie komitet techniczny OPEC+, a dzisiaj rozmowy będą prowadzić ministrowie krajów, które sygnowały porozumienie naftowe. Chociaż oficjalne decyzje najprawdopodobniej zapadną dopiero podczas spotkania zaplanowanego na przełom listopada i grudnia, już teraz prowadzone są rozmowy na temat dalszych działań OPEC+. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych sporów i zaskoczeń, które mogłyby wprowadzić nerwowość na rynku ropy.

Na razie wiele wskazuje na to, że OPEC+ nie zaskoczy. Jak donoszą źródła cytowane przez agencję Reuters, "rozszerzony kartel" najprawdopodobniej wycofa się z planów obniżania cięć produkcji ropy do 5,7 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia. Zamiast tego, rozważany jest scenariusz przedłużenia dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, a nawet pogłębienia tych cięć. Nieoczekiwanym problemem okazało się jednak rozczarowujące dopasowanie krajów OPEC+ do postanowień porozumienia naftowego, które wyniosło 96% w październiku. Oczekiwano, że dopasowanie będzie większe, zwłaszcza że część krajów OPEC obiecało nadgonić wcześniejszą opieszałość w cięciu produkcji.

Obecnie scenariusz przedłużenia dotychczasowych cięć produkcji oraz potencjalnego niewielkiego dodatkowego cięcia wydobycia jest już uwzględniony w cenach ropy naftowej. Jeśli więc OPEC+ nie zdecyduje się na bardziej zdecydowane obniżenie wydobycia, to trudno oczekiwać, aby decyzja z przełomu listopada i grudnia wyraźnie przełożyła się na wzrost cen ropy.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Nie tylko działania OPEC+ istotnie wpływają na ceny ropy naftowej. Sytuacja na rynku ropy wyraźnie zmienia się również w Stanach Zjednoczonych, gdzie od czasu marcowego tąpnięcia notowań tego surowca, drastycznie ograniczona została produkcja ropy naftowej.

Efekty tego ruchu widoczne są także obecnie - i najprawdopodobniej będą widoczne co najmniej do końca tego roku. Departament Energii USA szacuje, że w grudniu produkcja ropy naftowej z łupków w USA spadnie o 139 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,51 mln baryłek dziennie. Byłby to najniższy poziom produkcji od czerwca br.

Ograniczenie wydobycia ropy naftowej ze skał łupkowych w USA to wynik niskich cen tego surowca na globalnym rynku, zniechęcających wiele firm do kontynuacji produkcji i prowadzących do licznych bankructw. Jednak sytuacja na amerykańskim rynku ropy powoli wraca do normy, o czym świadczą chociażby dane Baker Hughes, pokazujące stopniowy wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA. Ponadto, w ostatnich miesiącach rosła cena ropy naftowej na globalnym rynku, co także skłania amerykańskie firmy do zwiększania produkcji.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE