ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opublikowano pierwszą część reformy rynku bilansującego
18.11.2020r. 10:56

Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska zawierające pierwszą część reformy rynku bilansującego energii elektrycznej opublikowano w Dzienniku Ustaw. Nowe regulacje przewidują szerszy dostęp do tego rynku, nie tylko dużych elektrowni, ale i innych podmiotów.

Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego wprowadza przede wszystkim aktywne uczestnictwo w bilansowaniu systemu. Dotychczasowe przepisy przewidywały udział w rynku bilansującym głównie jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD), czyli dużych elektrowni systemowych.

Zmieniony model rynku wymaga umożliwienia większego udziału innych podmiotów. Wprowadza pojęcie aktywnego uczestnictwa w bilansowaniu systemu, bez wskazywania konkretnej technologii. Udział w bilansowaniu będzie więc mógł brać udział zarówno wytwórca konwencjonalny, wytwórca z OZE, odbiorca, jak i posiadacz magazynu energii elektrycznej.

Nowe rozporządzenie wprowadza zmiany sposobu ustalania ceny rozliczeniowej dla niezbilansowania energii elektrycznej dostarczonej do lub pobranej z systemu. Pojawia się zasada, zgodnie z którą cena niezbilansowania nie może być wyższa od rynkowej ceny energii elektrycznej w sytuacji, gdy rynek jest przekontraktowany, oraz nie niższa od tej ceny, gdy rynek jest niedokontraktowany. W efekcie sprzedaż lub zakup na rynku bilansującym nie będą bardziej korzystne niż sprzedaż lub zakup na rynku hurtowym, co stanowi zachętę dla uczestników rynku do zbilansowania swojej pozycji handlowej.
Zmieniają się przepisy dotyczące tworzenia tzw. jednostek grafikowych. Dotychczasowa regulacja zezwalała na tworzenie na szczególnych zasadach jednostek grafikowych dla źródeł wiatrowych; zmieniony przepis dotyczy tworzenia jednostek grafikowych aktywnych dla różnych technologii. Przepis ustanawia minimalne wymogi uczestnictwa - próg mocowy 10 MW mocy zainstalowanej w przypadku modułów parku energii, a więc jednostek połączonych z systemem niesynchronicznie, oraz mocy osiągalnej w przypadku pozostałych jednostek wytwórczych.

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, próg 10 MW odpowiada obecnym możliwościom planistycznym po stronie operatorów systemu elektroenergetycznego, ale należy przewidywać, że w miarę rozwoju rynku bilansującego i możliwości technicznych jego prowadzenia wymaganie dotyczące progu mocowego będzie łagodzone.

Przepis ustanawia także zasadę, że agregowanie zasobów w celu utworzenia jednostki grafikowej aktywnej jest dopuszczalne co najwyżej w ramach jednego węzła sieci przesyłowej, sieci 110kV albo 110 kV/średniego napięcia, w celu poprawnego zamodelowania zmiany rozpływów mocy w systemie w związku z realizacja polecenia operatora przesyłowego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE