ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Efektywne zarządzanie poborem energii elektrycznej w przedsiębiorstwie z Eneą Optima
18.11.2020r. 14:08

W zarządzaniu przedsiębiorstwem coraz większego znaczenia nabiera konieczność optymalizacji poboru energii elektrycznej w godzinach największego zapotrzebowania na moc. Na rynku pojawiły się już narzędzia, oprogramowania wspierające specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie, optymalizację kosztów czy gospodarkę energetyczną w firmie. Wśród nich Enea Optima - usługa dla przedsiębiorców z grup taryfowych C2x, Bxx oraz Axx. Aplikacja umożliwia zdalną akwizycję danych pomiarowych oraz efektywne zarządzanie poborem energii elektrycznej.

Energia elektryczna i inne media to jedne z najważniejszych czynników wpływających na koszty operacyjne, które ponoszą firmy w swojej codziennej działalności. Wpływ na przyszłe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw będzie miała opłata mocowa, która jako dodatkowy składnik pojawi się na fakturach za świadczoną przez Operatora Sytemu Dystrybucyjnego usługę dystrybucji energii elektrycznej. Opłata zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Dostęp online do danych zużycia energii w godzinach szczytowych pozwala na oszacowanie kosztów opłaty mocowej i tym samym daje możliwość jej optymalizacji poprzez bieżącą analizę, alarmowanie o przekroczeniach różnych parametrów (w tym mocy umownej czy mocy biernej). Enea, jako jeden z liderów rynku energii, oferuje przedsiębiorcom autorskie rozwiązanie - usługę o nazwie Enea Optima. Instalacja aplikacji nie wymaga rozbudowy własnej infrastruktury teleinformatycznej, nawet w firmach posiadających rozproszoną strukturę. Korzystając z komputera, laptopa czy smartfona z dostępem do internetu przedsiębiorca ma możliwość stworzenia mobilnego centrum zarządzania energetycznego. Z Eneą Optima będzie mógł online efektywniej kontrolować oraz optymalizować parametry zasilania energią elektryczną.

Rynek Mocy, opłata mocowa - w jakim celu się je wprowadza?

Rynek Mocy jest specjalnym mechanizmem regulacyjnym, którego celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wpływy z opłaty mocowej będą przeznaczane na budowę nowych mocy wytwórczych oraz modernizację i utrzymanie już istniejących. Nową opłatę będą ponosić wszyscy odbiorcy energii elektrycznej. Rynek Mocy ma zachęcać odbiorców energii do ograniczania jej poboru w godzinach największego obciążenia systemu energetycznego.

Jak wyliczyć koszt opłaty mocowej?

Stawki opłaty mocowej ustalane będą na podstawie zapisów Ustawy o Rynku Mocy, odrębnie w odniesieniu do dwóch grup odbiorców końcowych energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych oraz małych przedsiębiorstw z grupy taryfowej C1x będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii elektrycznej. W tej grupie są przedsiębiorstwa zasilane z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV i o mocy umownej nie większej niż 16 kW. Dla pozostałych odbiorców będzie to stawka stosowana do ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby, wyrażona w złotych za kWh energii elektrycznej.

Opłatę mocową oblicza się jako iloczyn stawki opłaty mocowej dla danej grupy odbiorców oraz ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby.

Dla odbiorców biznesowych opłata mocowa będzie uzależniona od poboru energii w godzinach szczytowych, czyli wtedy, gdy całkowite zapotrzebowanie na moc w Polsce jest największe.

O dokładnej wartości opłaty będzie decydować Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w terminie do 30 września każdego roku (wyjątkowo dla 2021 roku - do 30 listopada 2020 r.), ogłaszając stawki opłaty mocowej na kolejny rok oraz godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym, odrębnie dla poszczególnych kwartałów roku.

Przedstawiamy symulację kosztów dostawy energii elektrycznej wraz z dodatkową opłatą mocową, w odniesieniu do przykładowego profilu dobowego zużycia energii elektrycznej. Do symulacji przyjęto godziny 7:00-22:00, zgodnie z godzinami tzw. okresu zagrożenia określonego w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego. Przykład zakłada naliczanie opłaty mocowej przez 15 kolejnych godzin w ciągu doby, jej szacowana jednostkowa wysokość może wynieść ok. 50 zł/MWh. Łączny koszt zakupu i dostawy energii wynika z Taryfy dla energii elektrycznej dla klientów z grup taryfowych A, B, C, R (Enea S.A.) oraz Taryfy dla usług dystrybucji energii elektrycznej (Enea Operator) na rok 2020 dla grupy taryfowej B21.

(1386x729)

Opłata mocowa będzie istotnym składnikiem całkowitej ceny zakupu energii elektrycznej, przyspieszając rozwój efektywnego zarządzania poborem energii elektrycznej w przedsiębiorstwach i wzmacniając bezpieczeństwo stabilnych dostaw energii.

Jak skutecznie zarządzać mocą i energią elektryczną w przedsiębiorstwie?

Wprowadzenie opłaty mocowej będzie miało istotny wpływ na zmianę podejścia przedsiębiorców do zarządzania oraz analizy i bieżącego monitorowania parametrów poboru energii elektrycznej.

- Wiele firm szuka już rozwiązań, które w szybki i skuteczny sposób wspomogą je w codziennym zarządzaniu zapotrzebowaniem na energię. W celu zmniejszenia kosztów funkcjonowania firm, niezbędna będzie analiza danych dotyczących poboru energii w godzinach obowiązywania opłaty mocowej. Dzięki dostępowi online do danych oraz ich analizie będzie można podejmować skuteczne działania optymalizujące procesy biznesowe, w celu przesunięcia części zapotrzebowania na energię na godziny poza obowiązywaniem opłaty mocowej. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Enea wprowadziła na rynek nowe narzędzie do zarządzania poborem energii elektrycznej - Eneę Optima, która wspomaga efektywne zarządzanie gospodarką energetyczną, dając możliwości kontroli online zużycia energii oraz zapotrzebowania na moc - powiedział Sławomir Dorożko, ekspert Enei ds. efektywności energetycznej i DSR. - Analiza powinna obejmować również pozostałe parametry dystrybucyjne, czyli dobór grupy taryfowej, analizę przekroczeń mocy umownej, koszty związane z przekroczeniami energii biernej oraz jakość dostarczanej energii - dodał Sławomir Dorożko.

Nowe wyzwania, przed którymi stają osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwach z grup taryfowych C2x, Bxx oraz Axx za planowanie produkcji czy gospodarkę energetyczną, wymuszają korzystanie ze wsparcia profesjonalnego i specjalistycznego oprogramowania. Dynamizm rynku oraz koncentracja na realizacji planów rozwojowych wymagają narzędzi, które szybko i precyzyjnie pomogą wyliczyć i zoptymalizować koszty, monitorować bieżące stany zużycia oraz zaalarmują w przypadku przekroczeń mocy lub awarii. Enea przygotowała odpowiednie wsparcie, w postaci oprogramowania Enea Optima już na samym początku funkcjonowania nowych regulacji.

Działanie systemu Enea Optima opiera się na zdalnym pozyskiwaniu danych pomiarowych, zarówno historycznych jak i bieżących oraz ich monitorowaniu i analizie w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie tworzy raporty dotyczące optymalizacji parametrów zasilania oraz analizy i symulacje kosztowe. Poprzez aplikację przedsiębiorca może planować koszty i optymalizować politykę zakupu energii elektrycznej, a także potwierdzić efektywność energetyczną własnej infrastruktury.

W ramach oferty Enea zapewnia także doradztwo, szkolenie oraz wsparcie przy uruchomieniu i korzystaniu z systemu.

Oferta dostępna jest w formie abonamentu, w dwóch wariantach do wyboru. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie enea.pl/optima.
Enea

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE