ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Lektura ponadobowiązkowa ... "Regulamentum vitae"
20.11.2020r. 05:05

Bogumił Dudek ("Energetyka" - 1/2020)
W styczniu 2020 mija 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz- Birkenau. W lutym 2020 mija 100. rocznica napisanego przez o. Kolbego w Krakowie - Regulaminu życia, co jest okazją do powrotu do dokonań tego Świętego, patrona energetyków i elektryków.

Telefony komórkowe, rozruszniki serca są dowodem starań o jak najdłuższe utrzymywanie autonomicznego zasilania energią elektryczną. Wydaje się, że już wkrótce baterie litowo-jonowe zostaną zastąpione bardziej wydajnymi wanadowymi. Produkcja energii, umownie nazwanej zieloną, znacząco zwiększa swój udział w zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Zatem najbliższe lata to rysujące się przełomy w energetyce. Co prawda ograniczanie zużycia paliw kopalnych nie nastąpi gwałtownie i e-mobilność nie wyprze nagle benzynowych pojazdów silnikowych, ale coraz więcej osób powściągliwie wyraża opinie na ten temat. Innowacyjność, zwłaszcza oparta na sztucznej inteligencji, informatyzacja wszelkich dziedzin życia nieoczekiwanie wkracza w nasze przyzwyczajenia i znacząco wpływa na organizację dnia pracy i wypoczynku. Także organizacja życia zawodowego ulega przebudowie, mimo że w dalszym ciągu od energetyków i elektryków oczekuje się 24-godzinnej dyspozycyjności. Myślę, że w tej organizacji potrzebne jest sięgnięcie do wzorca przygotowanego przez naszego Patrona, młodego wówczas Maksymiliana (dla siebie), a przypomnianego w wydanej w ub. roku książce o. J. Szyrana OFM Cony pod tytułem "Muszę być świętym jak największym".1)

"Praca ludzka ma zawsze charakter społeczny; od uczciwości człowieka zależy dobro i dostatek społeczeństwa. Wszelkie bowiem badania i odkrycia naukowe mogą stać się sprzymierzeńcami człowieka i służyć jego rozwojowi, lecz w prosty sposób mogą także obrócić się przeciw niemu i stać się powodem jego całkowitej destrukcji. Kierując się zatem tego rodzaju sumieniem, ludzie nauki stoją na straży dobra ludzkości i godności osoby ludzkiej.

Uwrażliwienie na poszczególne typy sumienia pozwala głębiej i wnikliwiej oceniać własne postępowanie, nie tylko w życiu codziennym, ale także w kontekście relacji małżeńsko-rodzinnych i społecznych, w pracy zawodowej, w działalności naukowej i w odniesieniu do dobra własnej Ojczyzny.

Posłuszeństwo własnemu sumieniu stanowi o godności człowieka. Ojciec Kolbe nawet w godzinie Pawiaka i Auschwitz pozostał wierny swemu sumieniu." 2)

I nieco dalej: "Niektóre osoby zachwycają się spontanicznością, pewnym rodzajem nieprzewidywalności i zdolnością zaskakiwania nieraz szalonymi pomysłami i planami. Tymczasem cechą charakterystyczną dojrzałej osobowości jest porządek, który przejawia się w wielu wymiarach:
  • relacje interpersonalne,
  • relacje zawodowe,
  • relacje domowe,
  • relacja do siebie,
  • relacja do prawa.
Porządek codziennego życia (naturalny) jest regulaminem stosunku człowieka do różnych rzeczywistości, które spotyka w codziennym życiu. Zachowanie tego regulaminu stanowi o właściwym traktowaniu bliźnich, których Bóg stawia na naszej drodze. (...) Porządek to harmonia - uporządkowanie wewnętrznej struktury jakiejkolwiek rzeczy czyni ją piękną i owocną".3)


Mimo że w powyższym cytacie pominięto rozwinięcie każdej z relacji, to jednak przynajmniej relacje zawodowe warto przywołać: "Relacje zawodowe: planowanie zadań i przedsięwzięć, szczególnie gdy jest się przełożonym - zdolność planowania wprowadza ład i nie burzy harmonii aktualnych zajęć, lecz pozwala wykonać każdą rzecz w swoim czasie; dotrzymywanie umów i terminów - świadomość, że ktoś zaufał, że dane zobowiązanie zrealizowane w terminie, winno rozbrzmiewać w człowieku wołaniem, że brak dotrzymania umowy może zburzyć cały porządek (naprawy, remonty czy spłaty pożyczek i zobowiązań finansowych); systematyczność we wszelkim działaniu jest zdolnością ludzi uporządkowanych, którzy krok za krokiem podążają w swoich dziełach naprzód".

Zwłaszcza te słowa brzmią przyjaźnie elektroenergetykom organizującym prace sieciowe, które na mocy ustawy Prawo energetyczne porządkują instrukcje ruchu i eksploatacji sieci i wynikają z nich inne szczegółowe instrukcje stanowiskowe i organizacji bezpiecznej pracy. Zapewne niektórzy pomyślą, że organizacja jest bardziej skomplikowana, bo trzeba dopuścić do udziału w dostawie energii różnych uczestników, nie tylko elektrownie zawodowe, elektrociepłownie, ale także choćby elektrownie wiatrowe, a także uwzględniać potrzeby rozbudowy sieci (obecnie jedne z największych inwestycji sieciowych od czasów elektryfikacji kraju) w dodatku z wykorzystaniem na niespotykaną skalę outsourcingu (krajowego i zagranicznego) oraz potrzeby budowniczych dróg, autostrad i sieci kolejowej oraz rozbudowy infrastruktury krytycznej.

Wprowadzając coraz to nowe systemy zarządzania w energetyce warto pamiętać, aby porządkować własne życie.

Przypisy:

1Szyran J. OFM Conv.: "Muszę być świętym jak największym. Model doskonałości według Regulaminu Życia św. Maksymiliana Marii Kolbego". Wyd. Franciszkanów Bratni zew, Kraków 2019.

2 Tamże, s. 66 - rozdz. 1.2.2 Typologia sumienia; <> - zapis skorygowany.

3 Tamże, s.107-108, zapis skrócony.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jack 20.11.2020r. 08:48
ciekawy tekst
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE