ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG: stabilny koncern multienergetyczny może przynieść tylko korzyści
19.11.2020r. 13:30

Stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści - ocenił w czwartek prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka poinformowała m.in., że do końca listopada br. powinna być gotowa strategia rozwoju sektora biometanu w Polsce.

W czwartek odbyła się konferencja wynikowa PGNiG za trzy kwartały br. Prezes spółki komentując te wyniki podkreślił, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej. Majewski był pytany o komentarz do zapowiadanego połączenia Orlenu i PGNiG w jeden duży koncern multienergetyczny.

"Transformacja energetyczna jest faktem. Polska na przestrzeni najbliższych dekad musi dostosować się do wymogów nowego europejskiego zielonego ładu. Takie warunki i wymagania stawia przed nami polityka energetyczna polski. Połączenie dużych graczy sektora w jeden silny, stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści" - powiedział Majewski.

Dodał, że stworzenie takiego koncernu pozwoli osiągnąć m.in. stabilną pozycję ekonomiczną, dużą kapitalizację oraz skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach.

"Decyzje właścicielskie o tym przesądzą, ale wydaje się to być kierunek słuszny" - wskazał prezes.

Wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel poinformował na konferencji, że do końca listopada br. spółka ma zakończyć m.in. analizę finansową i techniczną dot. rozwoju sektora biometanu w Polsce. Według szacunków spółki inwestycje w ciągu 10 lat pochłoną ok. 70 mld zł. Firma chce w ten sposób produkować ok. 4 mld m sześc. gazu.

Odnosząc się do wyników, prezes zwrócił uwagę, że PGNiG na tle innych spółek notowanych na GPW może pochwalić się po trzech kwartałach rekordowym poziomem EBITDA (10,69 mld zł) i EBIT (8,2 mld zł). Zaznaczył, że skumulowana EBITDA jest o 170 proc. wyższa niż rok temu, z kolei EBIT - o blisko 350 proc. wyższy. Zysk netto spółki wyniósł ponad 6 mld zł. W ub.r. było to 1,3 mld zł.

Majewski dodał, że przy niesprzyjającym otoczeniu ekonomicznym, mimo spadków dochodów ze sprzedaży gazu, spółka sprzedała więcej błękitnego paliwa (o 4 proc.). Obniżono też koszty operacyjne.
Prezes zwrócił uwagę, że na wyniki spółki za 9 miesięcy kluczowy wpływ miała zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim oraz tzw. retroakcja, czyli zwrot środków przez Gazprom w związku z przegranym arbitrażem. Chodzi o zwrócenie 1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz, jaki rosyjska spółka dostarczyła po 1 listopada 2014 r.

"Ale to nie tylko ten zwrot świadczy o sile, ponieważ także bez retroakcji wyniki po 9 miesiącach (PGNiG - PAP) wskazują na stabilny wzrost" - przekonywał Majewski.

Szef PGNiG za "bezskuteczny" nazwał wniosek Gazpromu o renegocjację w górę cen gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego. Taki wniosek rosyjska firma złożyła 9 listopada br.

Według PGNiG wniosek Gazpromu został złożony w odpowiedzi na wniosek renegocjacyjny polskiego koncernu (z 1 listopada br.). PGNiG chce w nim obniżenia cen gazu. Identyczny wniosek spółka złożyła przed trzema laty.

Zgodnie z kontraktem jamalskim, nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej. PGNiG argumentowało, że jeżeli dojdzie do porozumienia wokół wniosku z 2017 r. i ustalenia nowej ceny, będzie ona obowiązywać od 1 listopada 2017 r.; w związku z tym PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od tego dnia i z możliwości tej skorzystało.

Wróbel dodał, że w grudniu powinien być gotowy "podręcznik" dla franczyzobiorcy. Spółka właśnie poprzez franczyzę chce zapraszać do programu budowy biogazowni. Budowę sieci takiej franczyzy PGNiG chce zacząć w 2021 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: RON 19.11.2020r. 15:05
Czyli poprzedni Prezes dobrze Spółkę prowadził.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 20.11.2020r. 13:08
Monopol nigdy zawsze szkodzi konsumentom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE