ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupa Tauron pracuje nad kolejnymi projektami w segmencie OZE
19.11.2020r. 13:47

Grupa energetyczna Tauron, która w trzech kwartałach tego roku zwiększyła produkcję energii ze źródeł odnawialnych o ponad 40 proc., pracuje nad kolejnymi projektami w segmencie OZE. W przyszłym roku Tauron chce przedstawić zaktualizowaną strategię, kontynuującą politykę "zielonego zwrotu".

"W tej chwili prowadzimy projekty na różnym stopniu zaawansowania w zakresie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 20 megawatów. W przygotowaniu mamy też kilka innych projektów" - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski.

Przypomniał, że w ub. roku Grupa kupiła farmy wiatrowe o łącznej mocy 180 megawatów, zaś obecnie prowadzi głównie projekty fotowoltaiczne mniejszej mocy.

"Cały czas prowadzimy te projekty, cały czas szukamy możliwości rozwoju w tym zakresie i widzimy dla Taurona istotną szansę właśnie w +zielonym zwrocie+ (...). Raczej nastawiamy się w najbliższym czasie na fotowoltaikę - będą to projekty rzędu 5 czy 8 megawatów" - mówił Wadowski.

Grupa zamierza uczestniczyć w kolejnych aukcjach OZE, jeżeli uzna to za opłacalne. "Cały czas przyglądamy się możliwościom startowania w aukcjach i prowadzimy wewnętrzne dyskusje nad poszczególnymi projektami (...). Analizujemy możliwości startowania w aukcji. Jeżeli cena aukcyjna zapewnia nam rentowność takiego projektu, to z taką ceną w aukcji chcemy uczestniczyć" - zadeklarował wiceprezes.

Pytany o przygotowania do aktualizacji strategii Taurona, Wadowski ocenił, że nastąpi to w przyszłym roku. "Zakładamy, że zaktualizowany dokument to raczej kwestia roku przyszłego, a nie tego" - powiedział wiceprezes, wskazując m.in. na nieprzesądzone obecnie kwestie dotyczące np. aktywów węglowych.

W spółce Tauron Wydobycie - podobnie jak w innych węglowych firmach - pracują trzy zespoły robocze, które do połowy grudnia mają wypracować koncepcję dalszego działania na potrzeby umowy społecznej w sprawie transformacji całego polskiego górnictwa.

Odnosząc się do pomysłu wydzielenia aktywów węglowych firm energetycznych do odrębnego podmiotu, Wadowski przypomniał, że nad koncepcją w tym zakresie pracuje obecnie doradca, wybrany przez resort aktywów państwowych. Tauron przekazuje doradcy niezbędne do analizy materiały.

"Ta koncepcja jest czymś, co - naszym zdaniem - zasługuje na uwagę, warto się temu przyjrzeć. Uważamy, że może to być dla Taurona korzystne, niemniej jednak musimy poczekać na ostateczny kształt, w jaki sposób ta koncepcja przerodzi się w konkretny plan" - powiedział wiceprezes Grupy Tauron.
Komentując trwające rozmowy z PGNiG na temat sprzedaży spółki Tauron Ciepło, Wadowski przypomniał, że wyłączność negocjacyjna w tej sprawie dla gazowej spółki obowiązuje do 30 listopada br.

"Od wyniku tych negocjacji (z PGNiG - PAP) uzależniamy kształt i termin transakcji. Wydaje się, że w tym roku już w tym zakresie będziemy wiedzieć więcej, natomiast trwają negocjacje, w związku z czym rezultat ciężko przesądzić; musimy chwilę poczekać na zakończenie negocjacji" - tłumaczył wiceprezes Grupy.

Przedstawiciele Taurona pozytywnie ocenili wyniki spółki za trzy kwartały br. Grupa zamknęła trzy kwartały br. zwiększonymi o 6 proc. przychodami i wskaźnikiem EBITDA rosnącym o 8 proc. wobec wyników sprzed roku. Zysk zmalał z 974 mln zł rok wcześniej do ok. 60 mln zł obecnie - główne powody to odpis utraty wartości aktywów ciepłowniczych i koszty różnic kursowych.

W ciągu trzech kwartałów Grupa zmniejszyła produkcję energii elektrycznej - wobec trzech kwartałów 2019 - o 16 proc. (w tym ze źródeł węglowych o ponad 20 proc.), a sprzedaż i dystrybucja energii były o 5 proc. mniejsze niż przed rokiem. O 43 proc. prądu więcej wyprodukowano natomiast ze źródeł odnawialnych. W tym okresie w Polsce produkcja energii spadła o ponad 6 proc., zużycie było mniejsze o ok. 4 proc., a import energii wzrósł o ponad 6 proc.

Przychody Grupy wzrosły w trzech kwartałach br. do 14,9 mld zł - na ich wzrost pozytywnie wpłynęły wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej oraz wyższe stawki usług dystrybucyjnych. Wskaźnik EBITDA osiągnął wartość 3,4 mld zł - negatywny wpływ pandemii COVID-19 na ten wskaźnik wyceniono na 171 mln zł. Na inwestycje Grupa wydała przeszło 2,7 mld zł (13 mln zł mniej niż w tym samym okresie rok temu) - najwięcej w segmencie dystrybucji (1,3 mld zł) i wytwarzania energii (955 mln zł). W przyszłym roku wydatki inwestycyjne Taurona mają być nie większe niż wartość wskaźnika EBITDA.

Obecnie aktywa wytwórcze Grupy Tauron wciąż oparte są głównie na węglu kamiennym. W ubiegłym roku Grupa ogłosiła strategię tzw. zielonego zwrotu, w ramach której w perspektywie 2030 r. chce produkować dwie trzecie energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. W ostatnich miesiącach Tauron zakończył ostatnie projekty w energetyce konwencjonalnej - budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli i bloku węglowego w Jaworznie.

Od stycznia do września br. 64 proc. zapotrzebowania Grupy na węgiel zostało zaspokojone surowcem z własnych kopalń, które wydobyły go blisko 3,6 mln ton, wobec ponad 2,9 mln ton rok wcześniej (wzrost o 22 proc.). Sprzedaż węgla była na porównywalnym do ubiegłorocznego poziomie, nieco poniżej 3 mln ton. W samym trzecim kwartale wzrosła sprzedaż węgla z kopalń Taurona do odbiorców spoza energetyki.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE