ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce czerpać z europejskich doświadczeń w wykorzystaniu wodoru
19.11.2020r. 15:57

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przystąpiła do "Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru", chcąc wykorzystywać międzynarodowe doświadczenia w tworzeniu gospodarki opartej na tym paliwie. Już wcześniej przymierzała się do wykorzystania go w komunikacji miejskiej.

O przystąpieniu Metropolii do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru (European Clean Hydrogen Alliance - ECH2A) poinformował w czwartek Witold Trólka z biura prasowego GZM. Jak podkreślił, Metropolia jest pierwszą polską instytucją publiczną, która przystąpiła do tego międzynarodowego stowarzyszenia.

"To ważny krok w celu skutecznej realizacji naszych zadań związanych z redukcją niskiej emisji i tworzeniem nowoczesnego transportu, opartego o proekologiczne rozwiązania" - ocenił, cytowany przez Witolda Trólkę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Przypomniał, że działania w kierunku rozwoju transportu opartego na wodorze Metropolia już zainicjowała. W ślad za listami intencyjnymi podpisanymi z PKN Orlen oraz Tauron Polska Energia GZM chciałaby wspólnie z tymi partnerami realizować projekty wykorzystujące wodór.

"Pojazdy Zarządu Transportu Metropolitalnego pokonują rocznie ponad 100 mln km. Naszym zadaniem jest wdrażać nowe rozwiązania technologiczne, aby był to system przyjazny dla środowiska" - zaznaczył Karolczak.

"Wodór to alternatywne zeroemisyjne paliwo przyszłości, które na coraz większą skalę jest stosowane w krajach Unii Europejskiej. Przyłączenie się do Sojuszu pozwoli nam czerpać z doświadczeń aktywnych w nim partnerów oraz mieć wpływ na procesy decyzyjne dotyczące kształtowania tego nowoczesnego systemu gospodarki jutra na poziomie europejskim" - dodał.
European Clean Hydrogen Alliance został stworzony przez Komisję Europejską w lipcu br. Ma on wspierać tworzenie gospodarki opartej o czysty wodór. To platforma szerokiej współpracy, która ma umożliwić zbudowanie w ciągu trzech dekad systemu gospodarki opartej na wodorze w Europie.

W pracach zespołu uczestniczą przedsiębiorstwa, instytucje badawcze, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz instytucje administracji publicznej państw UE na szczeblu krajowym i regionalnym. Podmioty polskie, które uczestniczą dotąd w ECH2A to m.in.: PGNiG, Gaz-System, PKN Orlen, Lotos Asfalt, PERN, Pesa czy Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Sojusz na rzecz czystego wodoru to instrument Komisji Europejskiej do realizacji opublikowanej w lipcu br. Strategii wodorowej dla neutralnej klimatycznie Europy. Jest ona spójna z założeniami Zielonego Ładu. Zakłada rozpowszechnienie i wykorzystanie produkcji wodoru w gospodarce.

Efektem do 2050 r. ma być odstąpienie od niskoemisyjnego wodoru, pozyskiwanego z paliw kopalnych na rzecz zeroemisyjnego wodoru pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych (np. z biomasy czy z wody). Zielony wodór ma być od tego czasu w Europie ogólnodostępnym zeroemisyjnym źródłem energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE