ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niderlandy wzywają do utworzenia "koalicji chętnych" na rzecz nowej energetyki jądrowej w Europie
20.11.2020r. 08:21

Grupa wysokich rangą holenderskich biznesmenów i byłych ministrów wezwała rząd do rozważenia energii jądrowej jako części "optymalnego miksu energetycznego" dla Niderlandów i wezwała do utworzenia "koalicji chętnych", która może wywierać międzynarodowy nacisk na rozwój energetyki jądrowej w Europie.

Grupa Inicjatywna (IGK) stwierdziła w swoim stanowisku, że rząd holenderski powinien rozpocząć dyskusję na temat korzyści płynących z nowej energetyki jądrowej i rozpocząć badanie obszarów kraju, w których można by zbudować nowe reaktory jądrowe. Wezwał do konsultacji rynkowych w celu zbadania najlepszych warunków inwestowania w energię jądrową w Niderlandach.

Apel grupy jest następstwem uchwały przyjętej w holenderskim parlamencie, w której zwrócono się do rządu o rozpoczęcie konsultacji w sprawie warunków stworzenia uzasadnienia biznesowego dla nowej energetyki jądrowej. Największa partia koalicyjna rządu, prawicowa VVD, również wezwała w ostatnich tygodniach do przedłużenia okresu eksploatacji EJ Borssele i dotowania energii jądrowej w ramach rządowego programu zachęt niskoemisyjnych. Międzynarodowa Agencja Energii zasugerowała również, że Borssele powinna być dłużej eksploatowana.

IGK stwierdziła, że energia jądrowa wpisuje się w Europejski Zielony Ład, zestaw inicjatyw politycznych, których nadrzędnym celem jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu w 2050 r. Energia jądrowa pasuje również do planów taksonomicznych bloku i ostatnich propozycji Komisji Europejskiej dotyczących produkcji wodoru i integracji systemów.

W strategii dotyczącej wodoru stwierdzono, że jest on niezbędny do wspierania zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności emisji CO2 do 2050 r. oraz do globalnych wysiłków na rzecz wdrożenia Porozumienia Paryskiego przy jednoczesnym dążeniu do zerowego zanieczyszczenia. W strategii nie wspomina się jednak o tym, że wodór może być produkowany w elektrowniach jądrowych.

Tymczasem taksonomia stworzy wspólny język, do którego inwestorzy będą mogli się odwoływać, inwestując w projekty i działania gospodarcze, które mają pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Stanowi, że przy ocenie zrównoważenia działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę szereg celów środowiskowych.
W marcowym raporcie grupy ekspertów technicznych Komisji Europejskiej pominięto energię jądrową w zaleceniach dotyczących zasad taksonomii, twierdząc, że nie jest ona w stanie stwierdzić, czy łańcuch dostaw w branży jądrowej nie powoduje znaczącej szkody dla innych celów środowiskowych. Przemysł jądrowy i organizacje naukowe wzywają do przeglądu tej kwestii, a Komisja podjęła niedawno decyzję o powołaniu Wspólnego Centrum Badawczego w celu oceny roli energetyki jądrowej.

IGK powiedziała, że budowane obecnie reaktory III generacji łączą umiejętności techniczne, doświadczenie i ciągły rozwój branży jądrowej od około 65 lat. "Nie wszyscy wiedzą, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszą ze wszystkich form wytwarzania elektryczności na dużą skalę, włączając w to paliwa kopalne, wiatr, słońce i wodę" - czytamy w oświadczeniu grupy.

Grupa IGK stwierdziła, że należy kontynuować badania nad opracowaniem obiecujących koncepcji reaktorów. "Jest to ważne dla utrzymania naszej krajowej infrastruktury wiedzy" - powiedziano. "Rząd będzie musiał zachować otwarty umysł".

Zdaniem IGK, przejście na system energetyczny wolny od CO2 musi spełniać kluczowe warunki, w tym bezpieczeństwo dostaw, niezawodność i przystępność cenową. Rząd holenderski chce, aby do 2030 r. elektrownie wiatrowe na lądzie i na morzu dostarczały 70% energii elektrycznej, a pozostałą część wytwarzały elektrownie gazowe, które mają być wyposażone w instalacje do wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Jednak IGK powiedziała, że to, czy gaz ziemny pozostanie elementem strukturalnym, zależy od postępu w technologii CCS i że mogą być potrzebne inne rozwiązania.

Grupa twierdzi, że elektrownie jądrowe dostarczają energię elektryczną wolną od CO2 w stabilny i sprawdzony sposób i potrzebują stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Porównanie terenu potrzebnego pod elektrownię jądrową Borssele i pobliskich morskich farm wiatrowych pokazuje, że Borssele o mocy 482 MWe wykorzystuje mniej niż 10 hektarów, podczas gdy farmy wiatrowe Borssele 1 i 2 zajmują około 130 km2 (13 000 hektarów) dla generacji 750 MWe.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zgryźliwy 20.11.2020r. 13:39
U nas 11,5 GW atomu ze średnią produkcją 10,9 GW oraz 8,37 GW na węglu zapewnia dekarbonizację 56,6 % ( przy średnim... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 20.11.2020r. 14:30
Cytat: "Nie wszyscy wiedzą, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszą ze wszystkich form wytwarzania... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 22-11-2020r. 11:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xXx 23.11.2020r. 10:18
Takiego bełkotu jak Wydma to już trudno słuchać, ciągle to że zrozumiał co LCOE znaczy. Niedługo mu piasku zabraknie.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-11-2020r. 11:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE