ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Taksonomia zrównoważonego finansowania w UE niepokoi fiński przemysł i biznes
20.11.2020r. 13:05

Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie taksonomii zrównoważonych finansów jest niepokojąca i irytująca dla przemysłu i przedsiębiorstw w Finlandii i w krajach skandynawskich.

Proponowane prawodawstwo UE, w przypadku jego wdrożenia, traktowałoby istniejące technologie bezemisyjne, takie jak energia wodna i jądrowa, oddzielnie od nowych technologii bezemisyjnych, jak wiatr i energia słoneczna. Oznacza to, że energia wodna i jądrowa - które już zapewniają produkcję energii elektrycznej w krajach skandynawskich w 90 proc. wolną od CO2 - mogą zostać uznane za niezrównoważone.

Zdaniem branży energetycznej taka kategoryzacja miałaby pośrednie i znaczące konsekwencje dla sektora, ponieważ do finansowania kwalifikowałyby się jedynie energia wiatrowa i słoneczna. Ponieważ inwestowanie w energię jądrową i wodną byłoby w ten sposób bardziej ryzykowne, inwestorzy z większym prawdopodobieństwem unikną uwzględnienia ich w swoich portfelach inwestycyjnych.

Równie niepokojące dla energetyki jest finansowanie publiczne.
Gdyby wniosek dotyczący taksonomii został przyjęty, zostałby włączony do innych powiązanych przepisów, takich jak zasady pomocy państwa, co utrudniłoby lub wręcz uniemożliwiło rządom finansowanie działań, które nie są "dostosowane do taksonomii", jak wodór wolny od emisji i energia jądrowa.

Zagroziłoby to również ratingom kredytowym przedsiębiorstw, ponieważ agencje mogą uznać nieprzestrzeganie wskaźników zrównoważonego rozwoju za ryzykowne.

Ostateczna propozycja ma zostać opublikowana w nadchodzących tygodniach.
Euractiv , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE