ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Umowa na energię z wielkiej farmy PV
20.11.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Niemczech powstanie wielka farma fotowoltaiczna, która zostanie zrealizowana bez dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Oprócz jej rozmiaru uwagę zwraca rekordowy okres, na jaki inwestorowi udało się zabezpieczyć sprzedaż energii.

Zgodnie z niemieckim prawem dla OZE na rządowe wsparcie w postaci wieloletnich gwarancji sprzedaży energii po stałej cenie mogą liczyć deweloperzy budujący farmy fotowoltaiczne o mocy maksymalnie 10 MW. Nie zniechęca to jednak inwestorów działających na niemieckim rynku do budowy dużo większych farm PV. W takim przypadku muszą oni jednak zabezpieczać przyszłe przychody - co jest warunkiem pozyskania kredytów - na podstawie komercyjnych umów z odbiorcami.

Jedna z takich farm fotowoltaicznych powstaje na północy Niemiec w pobliżu miejscowości Plau am See w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Niesubsydiowaną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 90 MW buduje tam Enerparc.

Niemiecki deweloper właśnie podpisał mającą obowiązywać aż przez 30 lat umowę na sprzedaż energii z Deutsche Bahn.

Podłączenie do sieci i uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku, a zgodnie z warunkami umowy DB będzie kupować co roku 80 GWh energii elektrycznej.

Nie będzie to bynajmniej pierwsza umowa PPA zawarta między Enerparc i DB. Obie firmy popisały na początku tego roku kontrakt w zakresie dostaw energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 42 MW zlokalizowanej w Wasbek w landzie Szlezwik-Holsztyn. Co ciekawe, w tym przypadku energia będzie trafiać bezpośrednio do sieci, którą swoje pociągi zasila DB.
Deutsche Bahn to już teraz największy odbiorca energii odnawialnej za naszą zachodnią granicą, który - co wynika z przyjętej strategii - ma przejść na wyłączne zasilanie z OZE do roku 2038. W ubiegłym roku zielona energia zaspokajała około 57 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną DB.

Całkowite zapotrzebowanie na energię niemieckich kolei sięga aż 10 TWh rocznie, co odpowiada energii zużywanej w skali roku przez miasto wielkości Hamburga.

Deutsche Bahn ma już w portfelu także umowę na zakup energii odnawialnej z morskich farm wiatrowych, a konkretnie z Nordsee Ost - najstarszej niemieckiej farmy wiatrowej na morzu, która powstała w niemieckiej części Morza Północnego już w 2015 roku.

Zakontraktowany przez DB wolumen energii ma odpowiadać produkcji z czterech turbin na Nordsee Ost, których łączna moc sięga ok. 25 MW, co stanowi 8 proc. całkowitej mocy farmy wiatrowej składającej się z 48 turbin o łącznej mocy 295 MW.

Chodzi o zawartą przed rokiem umowę z firmą Innogy w zakresie zakupu energii z farmy wiatrowej Nordsee Ost. Energia będzie kupowana przez DB od 2024 roku początkowo przez 5 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 21.11.2020r. 15:19
O ile niemiecka kolej nie przejdzie na system pociągów jeżdżących tylko latem za dnia - taka umowa jest oszustwem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE