ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom zwiększył dostawy gazu do Chin, jednak nie zniweluje to poniesionych wcześniej strat
20.11.2020r. 14:57

Gazprom poinformował, że w październiku oraz pierwszych 20 dnia listopada zwiększył dostawy gazu do Chin o 25 procent powyżej zobowiązań umownych. Jednak najpewniej nie zniweluje to strat poniesionych w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wcześniejsze plany na 2020 rok mówiły o dostawach na poziomie pięciu miliardów metrów sześc. gazu. W 2021 roku wolumen ten miał zwiększyć się do 10 mld m sześc. gazu.

Zwiększony popyt na gaz z Rosji jest prawdopodobnie związany z formułą cenową zawartą na dostawy gazu poprzez gazociąg Siła Syberii. Formuła ta jest hybrydą, powiązaną z cenami oleju napędowego i oleju opałowego notowanego na giełdzie w Londynie. Z powodu takiej konstrukcji cenowej, wartość surowca jest uzależniona w głównej mierze od ceny ropy naftowej na rynkach. Ta wpływa na kontrakt z około dziewięciomiesięcznym opóźnieniem.

Oznacza to, że w listopadzie zaczyna być odczuwalny gwałtowny spadek cen ropy naftowej z przełomu lutego i marca, zwłaszcza po wycofaniu się Rosji z porozumienia naftowego podczas szczytu, który odbył się piątego marca 2020 roku. Dotychczas, gaz sprzedawany do Chin był najbardziej opłacalnym kierunkiem eksportowym dla Rosjan. Obecnie korzystają na tym Chiny.
Mimo wzrostu w październiku i listopadzie dostarczenie umownych pięciu miliardów metrów sześc. w bieżącym roku jest mało prawdopodobne. We wrześniu szef Gazprom Transgaz Tomsk poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy roku do Chin dostarczono jedynie 2,3 mld m sześc. gazu.

Chiny ze względu na cenę gazu rosyjskiego nie realizowały wcześniej zakontraktowanych wolumenów. Według umowy, Chiny powinny zakupić minimum 4,25 mld m sześc. gazu w 2020 roku. Z racji zapisu take or pay, jeżeli takie wolumeny nie zostaną dostarczone, Chińczycy i tak zapłacą za ustalone minimum.

Dostawy gazu Siłą Syberii zostały rozpoczęte w grudniu 2019 roku. Gazociąg ma osiągnąć planowaną nominalną przepustowość 38 mld m sześc. po 2024 roku, gdy do obecnej bazy surowcowej Czajadniskoje dołączy pole gazowe Kowykta - czytamy w BiznesAlert.pl.
Prime , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE