ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Kanadzie energia elektryczna z OZE tańsza od tej z tradycyjnych elektrowni
22.11.2020r. 07:31

"Budowa nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne" - podkreśla najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu w Calgary.

"Koszty pozyskania energii ze źródeł PV i wiatrowych znacząco spadły w ciągu ostatnich 10 lat. Jeśli chodzi o energię ze źródeł wiatrowych koszty spadły o 70 proc., w wypadku energii ze źródeł fotowoltaicznych - o 90 proc." - zaznaczają autorzy ze School of Public Policy przy Uniwersytecie w Calgary.

Dodano, że koszty budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych, uwzględniające wydatki od ich budowy do uruchomienia, są porównywalne z kosztami operacyjnymi wysokowydajnych elektrowni gazowych. Spadek ceny nowych instalacji jest zarówno efektem pojawiania się nowych technologii, jak i spadku kosztów produkcji paneli słonecznych i turbin wiatrowych.

Efektywność paneli słonecznych jest wystarczająco wysoka, by opłacalne było budowanie farm słonecznych nawet na północy Kanady. W miniony wtorek oficjalnie otwarto liczącą 5 760 paneli farmę w Fort Chipewyan w północno-wschodniej prowincji Alberta - najbardziej na północ wysuniętą farmę słoneczną w kraju. Udziałowcami elektrowni są mieszkający na tych terenach Indianie Mikisew Cree i Athabasca Chipewyan oraz Stowarzyszenie Metysów Fort Chipewyan, a budowę współfinansowały rząd federalny i władze prowincji. Farma ma zaspokajać ok. 25 proc. lokalnego zapotrzebowania na energię elektryczną i zastąpi generatory, w których spalano rocznie 800 tys. litrów oleju napędowego z 3 mln litrów oleju wykorzystywanych w tej prowincji do wytwarzania energii.

Farma w Fort Chipewyan nie jest podłączona do ogólnokrajowej sieci przesyłowej. Jest to jeden z problemów analizowanych przez naukowców w raporcie. "Koszty to tylko połowa sukcesu. Jeśli energetyka odnawialna ma zająć centralne miejsce w produkcji energii elektrycznej, rynki będą potrzebować sieci, które umożliwiają przekształcenie wzrostu podaży taniej i czystej energii w dostawy zgodne z zapotrzebowaniem konsumentów" - podkreśla opracowanie. Zaznacza się w nim m.in. potrzebę budowy magazynów energii, od tych opierających się na akumulatorach po te wykorzystujące nowe technologie, oraz efektywnych sieci przesyłowych.
"W miarę jak coraz więcej krajów przedstawia swoje ambicje osiągnięcia zeroemisyjności, staje się jasne, że elektryfikacja coraz większych części gospodarki - od transportu, przez budynki po przemysł - będzie wymagała większej podaży wytworzonej w sposób zero - lub niskoemisyjny energii" - zauważają autorzy raportu.

W miniony czwartek rząd liberalnego premiera Justina Trudeau złożył w kanadyjskim parlamencie projekt ustawy nakładającej na rząd federalny, zarówno obecny, jak i przyszłe, obowiązek określania wiążących celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustawa zakłada osiągnięcie przez Kanadę neutralności klimatycznej do 2050 r. Jeśli zostałaby przyjęta, rząd za 9 miesięcy będzie musiał zaprezentować pierwszy z celów redukcji emisji, który miałby zostać osiągnięty do 2030 r.
Emisja gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 30 lat zostałaby zrównoważona przez projekty takie jak systemy wychwytywania CO2 czy sadzenie drzew; obecny rząd już wcześniej zapowiadał posadzenie 2 mld drzew.

Poprzedni konserwatywny gabinet określił przed przegranymi wyborami w 2015 r. cel redukcji emisji na 30 proc. (w stosunku do poziomu z 2005 r.) w ciągu 15 lat. Media szacują, że dotychczasowe rozwiązania pozwolą zrealizować tylko dwie trzecie tych założeń.

"Niezdolność Stephena Harpera (poprzedniego konserwatywnego premiera Kanady - PAP) do odpowiedzialności za walkę ze zmianami klimatu była jedną z przyczyn jego porażki w 2015 r. (...) Tak samo jak z Covid-19, ignorowanie ryzyka związanego ze zmianą klimatu nie jest możliwym rozwiązaniem. Takie podejście jedynie podniosłoby koszty i pogorszyłoby długoterminowe konsekwencje. Zaś Kanadyjczycy wypowiedzieli się jasno - chcą działań w sprawie zmian klimatu teraz" - powiedział w czwartek Trudeau.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 22.11.2020r. 12:03
Jest to manipulacja polegająca na wyrywkowej ocenie kosztów produkcji i dostawy energii. Swoista metoda podziału i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 23.11.2020r. 10:08
Ta manipulacja jest robiona od zawsze i wielu zgodnie z zasadą Goebelsa już w to wierzy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 29.11.2020r. 22:34
Nie chciałbym być złośliwy ale Justin Trudeau to podobno najgorszy Premier Kanady w historii. Nawet rzęsy sobie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE