ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Topolski: Tauron ma już pomysł na funkcjonowanie bez aktywów węglowych
23.11.2020r. 05:57

Między innymi na temat przyszłości bloków węglowych w systemie elektroenergetycznym oraz o wydzieleniu aktywów węglowych z grup energetycznych - z wiceprezesem Taurona ds. zarządzania majątkiem rozmawiał "Parkiet".

Gazeta giełdy w rozmowie z wiceprezesem Tauron zapytała między innymi o perspektywy na przyszłość niedawno uruchomionego bloku 910 MW w Jaworznie. Rozmówca dziennika podkreślił, że jest to jednostka, której funkcjonowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Bez tej inwestycji, nawet przy dynamicznym rozwoju odnawialnych źródeł energii, system nie zbilansuje się w kolejnych latach, kiedy to będą stopniowo wyłączane stare węglowe jednostki. Ten blok będzie potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju przez najbliższe 30 lat - powiedział wiceprezes Topolski "Parkietowi".

Jednocześnie podkreślił, że sprawność bloku jest bardzo wysoka, a to sprawi, że będzie on cały czas pracował w systemie.
"Parkiet" poruszył też temat rozważanego przez rząd wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Według rozmówcy dziennika proces ten musi uwzględniać inwestycje poczynione przez grupę i wydzielenie majątku będzie musiało odbyć się za wynagrodzeniem pokrywającym nakłady inwestycyjne. Jak podkreślił wiceprezes Topolski, kwestia aktywów węglowych powinna być dla rządu numerem jeden na liście spraw do załatwienia, jeśli chodzi o energetykę.

- Zagrożenie pojawi się, gdy proces ten będzie trwał zbyt długo, bo opóźni to konieczne inwestycje. Natomiast jeśli dojdzie do wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych, to Tauron ma już pomysł na funkcjonowanie bez aktywów węglowych - powiedział.

Tematem rozmowy były też planowane przez grupę inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak powiedział prezes, w najbliższych latach Tauron skoncentruje się na lądowych farmach wiatrowych i fotowoltaice. Jednocześnie chce pozyskać koncesje na budowę sztucznych wysp na Bałtyku, aby w perspektywie 2030 roku uruchomić pierwsze wiatraki na morzu.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Integrator 23.11.2020r. 08:15
Jeśli najlepsi (?) menedżerowie polskiej energetyki chcą tylko lekko, łatwo i przyjemnie to kto ma zarządzać trudnym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Cyfral 23.11.2020r. 10:15
Po raz pierwszy ktoś powiedział o rekompensacie za wyodrębnienie aktywów węglowych. Czy to oznacza, że Skarb Państwa... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowiedź: 24-11-2020r. 16:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 23.11.2020r. 20:11
Już to widzę. A z czyich to pieniędzy Tauron dostanie zwrot włożonej kasy, może górnicy z premii oddadzą?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE