ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA nie wycofują się z planu poszerzenia sankcji wobec Nord Stream 2
23.11.2020r. 08:47

Po informacjach o tym, że Niemcy lobbują w Waszyngtonie za porzuceniem planu poszerzenia sankcji USA wobec Nord Stream 2, pojawiają się kolejne apele z Niemiec i zapewnienia ze stolicy Stanów, że jest jeszcze czas na wycofanie firm niemieckich z tego projektu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Rzecznik niemieckiego Unipera stwierdził, że rząd Niemiec nadal popiera projekt Nord Stream 2. Handelsblatt doniósł, że przewodniczący Wschodniej Komisji Gospodarczej Niemiec zwrócił się do spiker Izby Reprezentantów USA o porzucenie sankcji wobec tego przedsięwzięcia. To kolejny przykład zaangażowania Niemiec w lobbing w obronie Nord Stream 2.

List przewodniczącego tej organizacji zrzeszającej największe firmy niemieckie działające na Wschodzie z 17 listopada był wyrazem obaw tych podmiotów przed poszerzeniem sankcji wobec Nord Stream 2, które mogłyby po nim dotknąć podmiotów z Niemiec. - Amerykańscy Demokraci chcą wprowadzić nowe sankcje eksterytorialne przeciwko Nord Stream 2 kosztem firm europejskich - cytuje list Handelsblatt.

Wspomniana komisja istnieje od 1952 roku i promuje zaangażowanie biznesu rosyjskiego, najpierw w Związku Sowieckim, potem w Rosji oraz republikach powstałych po jego rozpadzie. Jej przedstawiciele wielokrotnie opowiadali się za współpracą z Rosjanami pomimo rosnących sporów między nimi a światem zachodnim.
- Ten gazociąg nie rozpocznie pracy. USA nie chcą wprowadzać sankcji przeciwko firmom europejskim. Wydajemy apele, aby ostrzec te firmy i dać im czas na wycofanie się z projektu - powiedział wysoki oficjel amerykański agencji DPA w Waszyngtonie. To aluzja do wielokrotnych zapowiedzi administracji USA, że firmy zaangażowanie w Nord Stream 2 powinny się wycofać z tego projektu albo czekają je sankcje. Wśród nich jest wspomniany Uniper, a także inne firmy europejskie dofinansowujące sporny projekt.

Handelsblatt podkreśla, że poszerzenie sankcji wobec Nord Stream 2 ma poparcie ponadpartyjne w USA. Analiza tej niemieckiej gazety na temat możliwych relacji amerykańsko-niemieckich w dobie prezydentury Joe Bidena zawiera tezę, że opór wobec gazociągu z Rosji do Niemiec będzie budził dalsze spory tych krajów. - Rząd federalny nie zamierza porzucić projektu. Oczekuje raczej, że nowa administracja USA złagodzi sankcje wprowadzone rok temu, które uniemożliwiają ukończenie budowy - czytamy w gazecie. - Biden stoi przed dylematem: uważa, że Nord Stream 2 to błąd, ale z drugiej strony chce porozumienia z Niemcami - czytamy w BiznesAlert.pl.
RIA Novosti/DPA/Handelsblatt , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE