ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wycofanie się Niemiec z energetyki jądrowej "może mieć znaczący wpływ" na Szwajcarię
23.11.2020r. 10:40

Wycofywanie się z komercyjnej energetyki jądrowej w Niemczech może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo dostaw w sąsiedniej Szwajcarii, która w ciągu ostatnich pięciu lat importowała z Niemiec średnio około 13 TWh energii elektrycznej rocznie - twierdzi Anna Veronika Wendland, szwajcarska badaczka i naukowiec akademicki.

Pani Wendland, która wezwała do dyskusji w Niemczech na temat planowanego wycofania się z energetyki jądrowej, powiedziała szwajcarskiemu forum nuklearnemu, że Szwajcaria musi być jak najbardziej niezależna od importu energii elektrycznej z Niemiec, a zatem powinna utrzymać swoje cztery komercyjne reaktory jądrowe, ponieważ "nadal będzie ich potrzebować".

Wraz z Francją, Niemcy są głównym dostawcą importowanej energii elektrycznej do Szwajcarii, która polega na energii elektrycznej z zagranicy, aby zaspokoić swoje potrzeby, zwłaszcza zimą.

"Dopóki nie ma pewności, czy długoterminowe magazynowanie energii będzie dostępne, nie będziemy redukować emisji wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł energii" - powiedziała pani Wendland. "Przejście na gaz jako zabezpieczenie dla odnawialnych źródeł energii nie jest rozwiązaniem. Dlatego do transformacji potrzebujemy połączenia energii jądrowej i odnawialnej" - powiedziała.

Po awarii Fukushima-Daiichi w Japonii w 2011 r. Szwajcaria działała ostrożniej niż Niemcy, pozwalając elektrowniom jądrowym na dalsze funkcjonowanie tak długo, jak są one bezpieczne, dając czas na zorganizowanie strategii energetycznej do 2050 r. - powiedziała Wendland.
W maju 2017 r. Szwajcaria głosowała za wycofaniem energetyki jądrowej, która dostarcza około jednej trzeciej energii elektrycznej latem i 45 proc. zimą, kiedy zbiorniki wodne wyczerpują się. W ramach polityki energetycznej, ma zostać również ograniczone zużycie energii elektrycznej i zwiększone jej wytwarzanie za pomocą energii wiatrowej i słonecznej.

Polityka, która jest aktualizowana co pięć lat, obejmuje plany likwidacji szwajcarskiej floty czterech komercyjnych reaktorów, gdy osiągną koniec okresu eksploatacji. Jednoblokowa elektrownia jądrowa Mühleberg została wyłączona na stałe w 2019 roku.

Rząd szwajcarski argumentował, że podwyższone standardy bezpieczeństwa oznaczają, iż budowa lub konserwacja elektrowni jądrowych nie jest już opłacalna.

Przeciwnicy wycofywania się z energetyki jądrowej ostrzegają, że plany rządu dotyczące promowania odnawialnych źródeł energii i oszczędności energii są kosztowne, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i nie będą przyjazne dla środowiska.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 23.11.2020r. 12:59
"Szwajcaria musi być jak najbardziej niezależna od importu energii elektrycznej z Niemiec". Ciekawe, bo nam... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 24-11-2020r. 11:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE