ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W tydzień liczba górników z koronawirusem spadła prawie o jedną trzecią
23.11.2020r. 11:28

W ciągu minionego tygodnia o blisko jedną trzecią zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem - we wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 361 górników, wobec 520 przed tygodniem (spadek o ponad 30,5 proc.), a około 800 pracowników objęto kwarantanną - to ponad 300 osób mniej niż tydzień wcześniej.

W odniesieniu do poniedziałku 16 listopada, spadek liczby zakażonych górników nastąpił zarówno w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), jak i w mniejszych spółkach wydobywczych: Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. W każdej z tych firm liczba chorych jest obecnie mniejsza niż tydzień temu.

Obecnie z wirusem zmaga się 216 górników z PGG (wobec 332 przed tygodniem), 107 z JSW (wobec 114 tydzień temu), 26 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 61) oraz 12 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 13 w miniony poniedziałek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 4 228 osób, a wyzdrowiało 4 006. Kwarantanną jest objętych 495 pracowników wobec 731 tydzień wcześniej.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 113 nowych przypadków koronawirusa, przybyło także 227 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach. Wszystkie zakłady PGG pracują normalnie, w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 107 osób wobec 114 tydzień temu. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono 76 nowych przypadków zachorowania, a 83 osoby wyzdrowiały.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 469 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 362 wyzdrowiało. Kwarantanną objęto 265 osób wobec 316 tydzień temu.
W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 26 pracowników wobec 61 przed tygodniem. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie przeszło ponad pół tysiąca z około 6,5 tys. pracowników spółki; ponad 160 pracowników ma już status ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w jej kopalniach wdrożono zaostrzone procedury bezpieczeństwa i podjęto działania profilaktyczne.

"Jednocześnie, przy zachowaniu nadzwyczajnego reżimu sanitarnego, wśród górników kopalń Tauronu Wydobycie nieprzerwanie prowadzone są charytatywne zbiórki krwi dla potrzebujących. W sumie podczas 18 takich akcji, przeprowadzonych od początku roku, górnicy Taurona oddali już blisko 400 litrów krwi, która trafia do najbardziej potrzebujących placówek medycznych w woj. śląskim i małopolskim" - poinformował rzecznik firmy Daniel Iwan.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 12 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 13 tydzień temu), a 28 górników objęto kwarantanną (wobec 50 w miniony poniedziałek). Żaden z zakażonych górników nie wymaga hospitalizacji - poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 118 593 - o 694 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarło łącznie 1 889 osób z COVID-19 - w poniedziałek poinformowano o 11 kolejnych zgonach. Najmłodsza z ofiar miała 41 lat, najstarsza 86.

Wyzdrowiało ok. 53,8 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (63 784 osoby) - w poniedziałek w regionie przybyło 2 184 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 817,4 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie łącznie niespełna 4,3 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest ponad 54,9 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte było 2 125 spośród 3 539 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 230 na 274 dostępne łóżka respiratorowe. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE