ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister Naimski uczestniczył w polsko-amerykańskim dialogu o innowacjach w czystej energii
23.11.2020r. 14:49

"Energetyka jądrowa jest czysta, bezpieczna, stabilna i pracuje w podstawie sytemu elektroenergetycznego. W ciągu 20-25 lat zamierzamy mieć 6-9 GW zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej" - powiedział Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski 18 listopada 2020 r. podczas wirtualnego dialogu zorganizowanego przez Foreign Policy i ClearPath pn. "Innowacje w dziedzinie czystej energii. Droga do wzmocnienia konkurencyjności USA i stymulowania globalnego rozwoju".

Poza ministrem P. Naimskim w wydarzeniu uczestniczyli: Rich Powell (dyrektor wykonawczy Clearpath), Kevin Cramer (Senator R-ND), Brendan Bechtel (Prezes i CEO Brechtel Group), Kimberly Reed (Prezes Export-Import Bank of US) a debatę prowadziła Allison Carlson (dyrektor zarządzająca FP Analytics).

Debata dotyczyła głownie współpracy międzynarodowej przy wdrażaniu czystej energii, a także przywróceniu światowego przywództwa USA w dziedzinie energii jądrowej, eksportu istniejących i innowacyjnych technologii jądrowych oraz inwestycji zagranicznych w dziedzinie energetyki jądrowej w państwach rozwijających się po zniesieniu ich zakazu w lipcu tego roku.

Podczas spotkania minister Naimski przedstawił główne przyczyny leżące u podstaw wdrożenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz założenia polskiej strategii energetycznej, a także wyjaśnił dlaczego Polska zdecydowała się podjąć współpracę z USA przy jego realizacji.

Minister stwierdził, że stoimy obecnie w Polsce przed ogromnym wyzwaniem związanym z koniecznością transformacji naszego sektora energetycznego, transformacji od węgla, który jest obecnie podstawą naszego miksu energetycznego w kierunku zielonych źródeł energii i zielonego świata. "Zaczęliśmy naszą transformację na początku lat 90. od ponad 90 proc. udziału węgla kamiennego i brunatnego, a obecnie jego udział w bilansie energetycznym wynosi ok. 70 proc. Jesteśmy państwem europejskim i musimy przestrzegać europejskich zasad i być w zgodzie z europejską strategią klimatyczną i energetyczną" - powiedział minister.

"Wydaje się, że Polska jest w najtrudniejszej sytuacji spośród państw europejskich, ponieważ nie ma takiego drugiego państwa, w którym byłby tak duży udział węgla w produkcji energii elektrycznej. Stoi przed nami 20-40 letni okres transformacji, mamy region Śląska, który jest zagłębiem węglowym i nie można z dnia na dzień z powodów ekonomicznych i społecznych zmienić modelu ekonomicznego obowiązującego w nim" - wyjaśnił minister Naimski.
Dodał, że "w naszej strategii polegamy na szybkim wzroście OZE (wiatr na lądzie i na morzu, fotowoltaika) i do roku 2040-45, startując z 2,5 GW mamy mieć zainstalowane ponad 20 GW w fotowoltaice i 15-17 GW w energii wiatrowej. Mamy dużo bloków energetycznych opartych na węglu, które muszą z czasem zostać zamknięte i zastąpione stabilnymi źródłami. Ponieważ OZE są niestabilne i wymagają źródeł rezerwowych, a w najbliższej przyszłości nie będziemy dysponować efektywnymi sposobami przechowywania energii, dlatego też skierowaliśmy naszą uwagę na energetykę jądrową. Jest ona czysta, bezpieczna, stabilna i pracuje w podstawie sytemu elektroenergetycznego. W ciągu 20-25 lat zamierzamy mieć 6-9 GW zainstalowanej mocy w energetyce jądrowej".

Minister Naimski powiedział, że "zdecydowaliśmy się rozpocząć od wielkoskalowych rektorów jądrowych, bowiem potrzebujemy ich jak najprędzej, w możliwie krótkim czasie - pierwszy w 2023 r. i ostatni w 2040 r.". Dodał, że potrzebujemy stabilnego partnera do współpracy przy wdrażaniu naszego programu jądrowego. "Poszukujemy takiego partnera, poszukujemy technologii, która nie jest pierwszą (FOAK), lecz drugą, trzecią w swoim rodzaju, która jest sprawdzona. Poszukujemy doświadczonego partnera nie tylko do budowy lecz także do fazy eksploatacji i aż do demontażu elektrowni, co oznacza, że mówimy o współpracy na 60-80 lat, a to oznacza całkiem nowe podejście" argumentował minister.

Dodał, że zniesienie zakazu inwestowania w zagraniczną energetykę jądrowa w USA "napawa nas nadzieją na możliwość współpracy z amerykańskim rządem, amerykańskimi firmami". Poinformował, że jeszcze nie zdecydowaliśmy o wyborze technologii i partnera, bo "mamy na to rok lub 18 miesięcy i wybór jest jeszcze przed nami".

Zgodnie z podpisanym porozumieniem amerykańskie firmy przy pomocy amerykańskiej administracji a szczególnie Departamentu Energii (DOE) wraz z polskimi firmami opracują schemat programu i rząd podejmie ostateczną decyzję do końca przyszłego roku. Polska musi opracować program z godnie z europejskimi regulacjami i zasadami i porozumienie z USA było notyfikowane w Euroatomie.

Minister dodał w toku dalszej dyskusji, że podstawą współpracy musi być zrozumienie wzajemnych interesów, a same porozumienia, dokumenty są wtórne w stosunku do osiągnięcia wspólnych celów współpracy. Firmy amerykańskie działające na rynkach zagranicznych muszą być w zgodzie z lokalnymi regulacjami i zasadami i muszą móc konkurować na rynku globalnym, szczególnie w sektorze jądrowym. "Podstawą współpracy jest wzajemne zaufanie" - powiedział minister Piotr Naimski.
Foreign Policy i ClearPath "Clean Energy Innovation: A Path to Strengthen U.S. Competitiveness & Drive Global Development" , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Jerzy Lipka 23.11.2020r. 16:49
Zatem do dzieła. I nie zapominajmy o kształceniu kadr. Absolwenci kierunków energetyki jądrowej muszą mieć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 23.11.2020r. 16:49
A ja czytałem wypowiedź francuskiego ambasadora, że Francja przygotowuje dla Polski propozycję finansowego wsparcia... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-11-2020r. 00:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: W temacie 24.11.2020r. 01:14
Trzymajcie temat z dala od Sasina. Bo będzie beka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 24.11.2020r. 11:28
Tak jest ! Trzymajcie się z dala od ATOMU!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TTt 24.11.2020r. 13:06
tymczasem w Szwajcarii ciagle szukala "Endlager" te Alpy tak tektonicznie niestabilne w kazdym kantonie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gość 25.11.2020r. 19:27
Co Naimski wie o AP1000, czego nikt inny nie wie? Dlaczego nikt nie chce AP1000, nawet Chiny nie chcą klonów AP1000?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE