ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN umożliwia klientom baz paliw zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie
23.11.2020r. 15:36

PERN modernizuje bazy paliw unowocześniając m.in. infrastrukturę załadunku autocystern i dozowania biokomponentów. Zwiększa też zdolności ich magazynowania. W ten sposób chce umożliwić swym klientom zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie - podała spółka.

PERN poinformował w poniedziałek, że zakończył zadania związane z modernizacją frontów autocysternowych w bazach paliw w Koluszkach i Kawicach, a prace w tym zakresie są kontynuowane jeszcze w kolejnych obiektach - w Nowej Wsi Wielkiej, Boronowie, Rejowcu i Woli Rzędzińskiej. "Umożliwienie klientom PERN realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli osiągnięcia 14 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie w perspektywie 2030 r., to jeden z powodów modernizacji baz paliw, jaką obecnie realizuje spółka" - przekazał w komunikacie spółka.

PERN przypomniał, że obowiązek NCW wynika z ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, i jest elementem Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-30, obejmując m.in. wymóg stosowania biokomponentów w paliwach ciekłych. Spółka podkreśliła, że unowocześnia fronty autocysternowe w swych bazach paliw, co poprawia komfort kierowców i skraca czas ich obsługi, a także umożliwia bezpośrednie dozowanie biokomponentów i dodatków firmowych podczas załadunku autocystern. "PERN rozbudowuje także pojemności magazynowe na biokomponenty" - zaznaczyła spółka.

"Obecne trendy wskazują na rosnące zainteresowanie klientów dozowaniem dodatków firmowych do paliw płynnych. Dążymy do stworzenia stanowisk "multiproduktowych", co umożliwi kierowcom odebranie dowolnej kompozycji paliw oraz dodatków uszlachetniających przy jednym stanowisku, bez konieczności przejazdu autocysterny na inną wyspę nalewczą" - powiedział dyrektor pionu technicznego w PERN Paweł Wysocki, cytowany w informacji spółki. Jak dodał, "w ramach modernizacji frontów autocysternowych linie nalewcze są wyposażane w najnowocześniejsze moduły dozowania dodatków firmowych".

Odnosząc się do realizowanych prac związanych z rozbudową pojemności magazynowych na biokomponenty, PERN podał, iż dotyczy to estrów wyższych kwasów tłuszczowych oraz bioetanolu. Spółka wyliczyła, że rozstrzygnięte dotąd postępowania przetargowe obejmują rozbudowę magazynów estrów o łącznej pojemności 2,8 tys. metrów sześc. w bazach paliw w Koluszkach, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach, Małaszewiczach oraz pojemności na bioetanol o pojemności 300 metrów sześc. w bazie paliw w Nowej Wsi Wielkiej.
"W Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej klienci PERN będą mieli możliwość dostarczania biokomponentów koleją jako alternatywę do obecnie funkcjonującego transportu samochodowego. Dodatkowo trzy linie nalewcze frontu autocysternowego w bazie paliw w Małaszewiczach zostaną wyposażone w instalacje do dozowania estrów" - zapowiedział PERN. Wskazał przy tym, iż aktualnie trwają jeszcze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na estry w bazach paliw w Nowej Wsi Wielkiej i Rejowcu.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu paliw płynnych, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

PERN realizuje Program Megainwestycji, który wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym i ujęty jest w strategii tej spółki do 2022 r. Program ten zakłada m.in. budowę drugiej nitki ropociągu Odcinka Pomorskiego, a także budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia oraz rozbudowę pojemności magazynowych w bazach surowcowych i paliwowych. W maju spółka informowała, że w tym roku na Program Megainwestycji przeznaczy blisko 550 mln zł.

W przypadku rozbudowy baz paliw PERN podawał wcześniej, że ukończony pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., a prowadzony obecnie drugi etap przewiduje powstanie 9 zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m sześc., w tym w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Małaszewiczach i Dębogórzu. W październiku spółka przekazała, że jest planowany tam trzeci etap rozbudowy pojemności magazynowych na paliwa, a stopień jego realizacji będzie zależny od wzrostu konsumpcji tych produktów w kraju oraz od zapotrzebowania na ich magazynowanie i obrót.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE