ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ministerstwo klimatu pyta uczestników rynku o hub gazowy
23.11.2020r. 17:29

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło konsultacje z uczestnikami rynku gazu w kwestii utworzenia w Polsce ośrodka obrotu gazem, czyli tzw. hubu. Resort chce poznać opinie na temat barier, potrzebnych inicjatyw legislacyjnych czy rozwiązań systemowych.

Hub gazowy to centrum przesyłu i handlu gazem, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne, umożliwiające swobodny obrót towarem na atrakcyjnych warunkach i dające uczestnikom bezpieczeństwo prowadzenia działalności.

Jak przypomniało ministerstwo, koncepcja utworzenia na terytorium Polski hubu pojawiła się w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)", a została podtrzymana w projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku".

"Do powstania hubu niezbędna jest szeroka oferta produktowa w ramach handlu giełdowego i pozagiełdowego, i zróżnicowane portfolio dostaw gazu. Doceniam dotychczasowe zaangażowanie spółek w proces dywersyfikacji dostaw gazu. Każda z nich ma wyznaczone miejsce w systemie i odpowiada za pewien obszar umożliwiający powstanie hubu" - oświadczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak wyjaśniło ministerstwo, celem konsultacji rynkowych jest poznanie opinii uczestników rynku gazu w zakresie istniejących barier regulacyjnych, oczekiwanych inicjatyw legislacyjnych i rynkowych oraz rozwiązań systemowych, które służyłyby zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności handlowej na polskim rynku paliw gazu.
"Zwracamy również szczególną uwagę na wprowadzenie usprawnień regulacyjnych, które umożliwią efektywne działanie rynku gazu" - dodał Kurtyka. Resort zwrócił uwagę, że niezbędnym elementem tworzenia hubu jest eliminacja barier regulacyjnych.

Dlatego, w ramach konsultacji, ministerstwo pyta rynek m. in. o dostrzegane przez jego uczestników ryzyka i bariery formalno-prawne, o oczekiwany zakres działań legislacyjnych, tak by regulacje dawały podstawy do rozwoju hubu, ewentualnie eliminowałoby bariery .

Pytania dotyczą też oczekiwanych działań pozalegislacyjnych, także w kontekście międzynarodowym, opinii o samym rynku, zasadach obrotu, dostępie itp., czy np. poglądów na optymalizację wykorzystania infrastruktury gazowej, obecnej i przyszłej.

Konsultacje potrwają do 15 stycznia 2021 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: przyjaciel 24.11.2020r. 07:43
Polski Hub Gazowy powinien funkcjonować już od kilku lat!
Te konsultacje to taka sama bzdura jakby prowadzić konsultacje w sprawie szczepionek...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kermit 24.11.2020r. 08:40
Nie widzę związku między gazem i szczepionkami.
Żeby funkcjonował hub, to musi być infrastruktura, a ta dopiero się buduje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eldo 24.11.2020r. 10:14
Znieść ustawę o zapasach obowiązkowych gazu lub ograniczyć jej stosowanie tylko do podmiotów dostarczających gaz do odbiorców wrqzliwych. Znieść obowiązek posiadania oddzielnej koncesji na obrót gazem z zagranicą. To wystarczy rynek zrobi resztę sam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: akcjonariuszek energetyczny 24.11.2020r. 11:00
Gdyby przyjąć rozumowanie "przyjaciela" to powstałaby kolejna spółka nomenklaturowa do wyszarpywania pieniędzy budżetowych. Ministerstwo ma racje!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE