ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA najwyżej od 8 miesięcy dzięki szczepionkom na Covid-19 i OPEC+
25.11.2020r. 07:56

Ceny ropy w USA są najwyżej od 8 miesięcy - na rynkach panują optymistyczne nastroje i oczekiwania, że ostatnie przełomowe prace nad szczepionkami na Covid-19 doprowadzą do szybkiego ożywienia globalnego popytu na paliwa w przyszłym roku - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,15 USD, po wzroście ceny o 0,56 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 48,22 USD za baryłkę, wyżej o 0,77 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa zdrożała o 4 proc. do 292,6 juanów za baryłkę, po zwyżce notowań we wtorek o 5 proc.

Tymczasem od początku listopada cena ropy w USA wzrosła o ponad 1/4 dzięki pozytywnym wynikom skuteczności 3 szczepionek na Covid-19.

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19 - opracowana przez tę firmę i Uniwersytet Oxfordzki - jest skuteczna średnio w 70 procentach.

W poprzednich tygodniach o swoich szczepionkach na Covid-19 informowały amerykańskie koncerny - Pfizer i Moderna.

9 listopada podano, że szczepionka na Covid-19 opracowana przez amerykańską firmę Pfizer Inc. i BioNTech Se jest skuteczna w 90 proc. W ub. środę Pfizer podał, że szczepionka ma 95 proc. skuteczności.

Z kolei 16 listopada amerykańska firma Moderna podała, że jej szczepionka na Covid-19 ma 94,5 proc. skuteczności. Firma wskazała, że w tym roku może wyprodukować 20 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. od 500 mln do 1 mld.
Rajdom na rynkach ropy sprzyjają też oczekiwania, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy.

Pod koniec listopada odbędzie się spotkanie krajów kartelu i jego sojuszników.

Producenci z OPEC+ zdecydują, czy opóźnią złagodzenie cięć produkcji ropy planowane wstępnie na początek 2021 r.

"Nastroje inwestorów poprawiły się w reakcji na rozwój wydarzeń związanych ze szczepionkami na Covid-19 i prawdopodobnym przedłużeniem cięć dostaw ropy z OPEC+" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Wzrosty cen ropy powinny być kontynuowane w nadchodzących dniach" - dodaje.

Analitycy Bank of America Corp. oceniają, że ropa Brent do lata 2021 r. może osiągnąć cenę 60 USD za baryłkę.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zdrożała o 4,3 proc. - do 44,91 USD/b - najwyżej od 5 marca.

Brent na ICE zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 3,9 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE