Czysty wodór staje się "coraz ważniejszym" elementem transformacji energetycznej Europy
25.11.2020r. 11:48

Czysty wodór, który można produkować w elektrowniach jądrowych, staje się coraz ważniejszym elementem wspierania transformacji energetycznej i odnowienia gospodarczego w Europie, z docelowym zwiększeniem mocy elektrolizerów do 40 gigawatów do 2030 r., wynika z raportu S&P Global Ratings.
Jednak w raporcie zatytułowanym
How Hydrogen Can Fuel The Energy Transition stwierdzono, że nadal istnieją poważne przeszkody utrudniające produkcję czystego wodoru na dużą skalę, w tym brak konkurencyjności cenowej, wciąż niedojrzała technologia, niewystarczające wsparcie regulacyjne, niepewność co do przyszłego rozwoju popytu oraz brak infrastruktury energii odnawialnej niezbędnej do tego.
"Dlatego uważamy, że technologia czystego wodoru nie zmieni znacząco europejskiego rynku energii i nie zakłóci modeli biznesowych przedsiębiorstw energetycznych przynajmniej do 2025 r., a potem może to nastąpić tylko wtedy, gdy liczne projekty pilotażowe, które są obecnie realizowane, odniosą sukces" - stwierdza S&P.
W raporcie napisano, że wodór ma znaczenie dla przemysłu energetycznego. Chociaż od dawna jest wykorzystywany w produkcji przemysłowej, gracze energetyczni mają nadzieję, że nowe technologie czystego wodoru pomogą w europejskiej strategii dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.
W ostatnich kilku kwartałach w Europie zainteresowanie rozwojem czystego wodoru nabrało nowego impetu, częściowo dlatego, że europejscy decydenci przywiązują większą rolę do transformacji energetycznej, aby wspierać ożywienie gospodarcze po szoku pandemicznym Covid-19.
S&P twierdzi, że wodór ma dużą bazę klientów wśród najbardziej zanieczyszczających branż, które muszą znaleźć rozwiązania technologiczne, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i poprawić postrzeganie przez inwestorów swoich referencji dotyczących środowiska, społeczeństwa i zarządzania. Ponieważ gospodarka wodorowa jest w dużym stopniu uzależniona od lokalnej produkcji, wpisuje się w europejskie pragnienie odzyskania większej niezależności energetycznej.
Wodór może być wytwarzany poprzez elektrolizę, proces polegający na otrzymywaniu go z wody jedynie za pomocą elektryczności. Energia elektryczna z elektrowni jądrowej może być przesyłana istniejącą infrastrukturą sieciową do elektrolizerów, które wytwarzają wodór dla przemysłu, transportu i ogrzewania domów, w miejscach, w których wodór jest potrzebny.
Szereg rządów, w tym USA, Wielka Brytania i Kanada, bada możliwość wykorzystania istniejących elektrowni jądrowych do produkcji wodoru.
W Wielkiej Brytanii Królewskie Towarzystwo stwierdziło w niedawnym briefingu politycznym, że energia jądrowa może pomóc w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez wykorzystanie ciepła reaktora do produkcji wodoru.
Grupa przemysłowa Foratom z siedzibą w Brukseli stwierdziła w lipcu, że energia jądrowa może zapewnić niskoemisyjną energię elektryczną, którą można wykorzystać do produkcji czystego wodoru. Grupa wyraziła zaniepokojenie, że Komisja Europejska nie poświęca wystarczającej uwagi energetyce jądrowej jako potencjalnemu źródłu wodoru.
Jednak w ubiegłym tygodniu Paula Abreu Marques, szefowa działu ds. odnawialnych źródeł energii i CCS (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) w dyrektoriacie ds. energii Komisji Europejskiej poinformowała członków Parlamentu Europejskiego, że Komisja uzna wodór produkowany z energii jądrowej za "niskoemisyjny". Powiedziała, że Komisja chce, aby wodór był uzupełnieniem systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, którego rdzeniem jest odnawialna energia elektryczna.
"Elektroliza może być zasilana odnawialną energią elektryczną, byłaby wówczas źródłem odnawialnego wodoru" - powiedziała. "Jeśli elektrolizery będą podłączone do elektrowni jądrowych, zostanie to sklasyfikowane jako wodór niskowęglowy".
Euractiv zacytował francuską eurodeputowaną Joëlle Mélin, która powiedziała, że jest zaskoczona, że wodór pochodzący z energii jądrowej nie został wspomniany w niedawnej strategii wodorowej opublikowanej przez Komisję. "Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Myślę, że musimy pójść dalej w definiowaniu czystego wodoru" - powiedziała Mélin.