ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czysty wodór staje się "coraz ważniejszym" elementem transformacji energetycznej Europy
25.11.2020r. 11:48

Czysty wodór, który można produkować w elektrowniach jądrowych, staje się coraz ważniejszym elementem wspierania transformacji energetycznej i odnowienia gospodarczego w Europie, z docelowym zwiększeniem mocy elektrolizerów do 40 gigawatów do 2030 r., wynika z raportu S&P Global Ratings.

Jednak w raporcie zatytułowanym How Hydrogen Can Fuel The Energy Transition stwierdzono, że nadal istnieją poważne przeszkody utrudniające produkcję czystego wodoru na dużą skalę, w tym brak konkurencyjności cenowej, wciąż niedojrzała technologia, niewystarczające wsparcie regulacyjne, niepewność co do przyszłego rozwoju popytu oraz brak infrastruktury energii odnawialnej niezbędnej do tego.

"Dlatego uważamy, że technologia czystego wodoru nie zmieni znacząco europejskiego rynku energii i nie zakłóci modeli biznesowych przedsiębiorstw energetycznych przynajmniej do 2025 r., a potem może to nastąpić tylko wtedy, gdy liczne projekty pilotażowe, które są obecnie realizowane, odniosą sukces" - stwierdza S&P.

W raporcie napisano, że wodór ma znaczenie dla przemysłu energetycznego. Chociaż od dawna jest wykorzystywany w produkcji przemysłowej, gracze energetyczni mają nadzieję, że nowe technologie czystego wodoru pomogą w europejskiej strategii dekarbonizacji, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.

W ostatnich kilku kwartałach w Europie zainteresowanie rozwojem czystego wodoru nabrało nowego impetu, częściowo dlatego, że europejscy decydenci przywiązują większą rolę do transformacji energetycznej, aby wspierać ożywienie gospodarcze po szoku pandemicznym Covid-19.

S&P twierdzi, że wodór ma dużą bazę klientów wśród najbardziej zanieczyszczających branż, które muszą znaleźć rozwiązania technologiczne, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i poprawić postrzeganie przez inwestorów swoich referencji dotyczących środowiska, społeczeństwa i zarządzania. Ponieważ gospodarka wodorowa jest w dużym stopniu uzależniona od lokalnej produkcji, wpisuje się w europejskie pragnienie odzyskania większej niezależności energetycznej.

Wodór może być wytwarzany poprzez elektrolizę, proces polegający na otrzymywaniu go z wody jedynie za pomocą elektryczności. Energia elektryczna z elektrowni jądrowej może być przesyłana istniejącą infrastrukturą sieciową do elektrolizerów, które wytwarzają wodór dla przemysłu, transportu i ogrzewania domów, w miejscach, w których wodór jest potrzebny.
Szereg rządów, w tym USA, Wielka Brytania i Kanada, bada możliwość wykorzystania istniejących elektrowni jądrowych do produkcji wodoru.

W Wielkiej Brytanii Królewskie Towarzystwo stwierdziło w niedawnym briefingu politycznym, że energia jądrowa może pomóc w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez wykorzystanie ciepła reaktora do produkcji wodoru.

Grupa przemysłowa Foratom z siedzibą w Brukseli stwierdziła w lipcu, że energia jądrowa może zapewnić niskoemisyjną energię elektryczną, którą można wykorzystać do produkcji czystego wodoru. Grupa wyraziła zaniepokojenie, że Komisja Europejska nie poświęca wystarczającej uwagi energetyce jądrowej jako potencjalnemu źródłu wodoru.

Jednak w ubiegłym tygodniu Paula Abreu Marques, szefowa działu ds. odnawialnych źródeł energii i CCS (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) w dyrektoriacie ds. energii Komisji Europejskiej poinformowała członków Parlamentu Europejskiego, że Komisja uzna wodór produkowany z energii jądrowej za "niskoemisyjny". Powiedziała, że Komisja chce, aby wodór był uzupełnieniem systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, którego rdzeniem jest odnawialna energia elektryczna.

"Elektroliza może być zasilana odnawialną energią elektryczną, byłaby wówczas źródłem odnawialnego wodoru" - powiedziała. "Jeśli elektrolizery będą podłączone do elektrowni jądrowych, zostanie to sklasyfikowane jako wodór niskowęglowy".

Euractiv zacytował francuską eurodeputowaną Joëlle Mélin, która powiedziała, że jest zaskoczona, że wodór pochodzący z energii jądrowej nie został wspomniany w niedawnej strategii wodorowej opublikowanej przez Komisję. "Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Myślę, że musimy pójść dalej w definiowaniu czystego wodoru" - powiedziała Mélin.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 26.11.2020r. 14:11
Mając z elektrowni atomowej gotowy prąd, na którym od razu możemy jechać nie potrzebujemy żadnego wodoru ! Doprawdy,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-11-2020r. 10:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innnowator 27.11.2020r. 16:56
oczywiście deuter
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE