ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Novatek musiał zrezygnować z przeładunków LNG w Norwegii
25.11.2020r. 13:01

Rosyjski prywatny koncern energetyczny przeprowadził pierwszą operację przeładunku w formule tzw. Ship-to-Ship (statek na statek) ładunku LNG, która nie odbyła się w Norwegii. Wpływ na zmianę miejsca przeładunku miały naciski Stanów Zjednoczonych na Oslo. - czytamy w BiznesAlert.pl.

24 listopada rozpoczęła się procedura przeładunku LNG z zbiornikowca Arc7 Nikołaj Jewgenow na konwencjonalny zbiornikowiec Jamał Spirit. Nikołaj Jewgenow jest jednym z zbiornikowców "wahadłowych". Jego zadaniem jest transport LNG z terminala Jamał LNG po trudnym żeglugowo ze względu na obecność lodu szlaku Oceanu Arktycznego do lokalizacji, w których lód nie występuję aby "przekazać" ładunek na konwencjonalną, tańszą w eksploatacji jednostkę, która transportuje już gaz bezpośrednio do klienta. Taka procedura wynika też z faktu nieposiadania przez Novatek dostatecznej ilości odpowiednich zbiornikowców do transportu LNG w warunkach arktycznych.

Dotychczas proces przeładunku STS odbywał się w norweskim porcie Honningsvag, który położony jest pomiędzy fiordami na północy Norwegii. Jednak proceder ten nie umknął uwadze Amerykanów, którzy wpłynęli na Norwegów, aby ci zaprzestali udostępniania swojej infrastruktury portowej do tego rodzaju działań. Amerykanie tłumaczą swoje działania chęcią ochrony Europy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu. W konsekwencji LNG pochodzące z projektu Jamał-LNG firmy Novatek musi znaleźć nowe miejsce do prowadzenia transferów ładunku.
Pierwszy raz proces ten odbywa się 60 km na północny wschód od Murmańska w cieśninie Kildin. Novatek jednak nie jest zadowolony z tej lokalizacji. Jak wskazuje wiceprezes koncernu Leonid Michelson, przeprowadzenie operacji przeładunkowych w tym miejscu wymaga koordynowania działań z różnymi instytucjami państwowymi, głównie ministerstwem obrony, które posiada w okolicy Murmańska szereg strategicznych instalacji należących do rosyjskiej marynarki wojennej.

Ponadto, warunki meteorologiczne i klimatyczne również są znacznie korzystniejsze na terenie Norwegii. Miejsce przeładunku w cieśninie Kildin jest tymczasowe. Za kilka lat w zatoce Ur ma powstać terminal przeładunkowy LNG o możliwościach przeładunku 41 mln ton LNG rocznie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/Neftegaz , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE