ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opóźnienie odnogi Turkish Stream na lądzie wymusi zwiększenie przesyłu gazu przez Ukrainę
25.11.2020r. 13:28

Uruchomienie odcinka lądowej części Turkish Stream do Węgier zostanie prawdopodobnie przesunięte na maj 2021 roku. Powodem opóźnienia jest problem z rozbudową tłoczni gazu na terytorium Serbii. Kolejne opóźnienie wymusi na Gazpromie konieczność rezerwacji przepustowości większej niż zakontraktowana przez system ukraiński - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wojisław Wuletić poinformował o możliwym opóźnieniu budowy tłoczni w serbskim Zajecar. Prezes Serbskiego Stowarzyszenia Gazu Ziemnego przyznał, że pomimo połączenia elementów gazociągu na granicy Serbii i Bułgarii, rozbudowa tłoczni po stronie serbskiej może zostać zakończona dopiero w maju 2021 roku. Gazprom ani Serbijagaz nie komentują doniesień o ewentualnym opóźnieniu inwestycji. Wcześniej problem z terminowym zakończeniem inwestycji po swojej stronie miała Bułgaria, której odcinek formalnie miał zostać ukończony do końca 2019 roku. Ten termin został kilka razy przekroczony. Według najnowszego harmonogramu oddanie w pełni gotowego ponad 400 km odcinka gazociągu powinno nastąpić do końca 2020 roku.

Biorąc pod uwagę opóźnienie w oddaniu gazociągu Turkish Stream oraz problemy z realizacją Nord Stream 2, Gazprom może stanąć przed koniecznością zarezerwowania dodatkowych mocy przesyłowych gazu do Europy z wykorzystaniem systemu ukraińskiego. Zgodnie z umowa podpisaną pomiędzy Gazpromem a Naftogazem z końca 2019 roku, rosyjska spółka ma zagwarantowane 65 mld m sześc gazu w 2020 roku oraz po 40 mld m sześc gazu rocznie w latach 2021-2024.
W związku z brakiem możliwości wykorzystania nowych, alternatywnych wobec ukraińskich tras, może okazać się konieczne zarezerwowanie w trybie aukcyjnym kolejnych przepustowości na pierwsze półrocze 2021 roku. Mowa nawet o około 10 mld m sześc gazu. Im szybciej Gazprom dokona rezerwacji, tym mniej za to zapłaci. Rosnący współczynnik mnożnikowy wykorzystywany do obliczania kosztu przesyłu gazu przez Ukraine ustalony jest w okresie kwartalnym na 1,1, w okresie miesięcznym 1,2 a w dziennym 1,45.

Alternatywą Gazpromu jest ciepła zima i wykorzystanie gazu zmagazynowanego w podziemnych magazynach - czytamy w BiznesAlert.pl.
Platts/Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE