ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś rozpoczęła budowę ropociągu Homel-Gorki
25.11.2020r. 15:40

Pod koniec października rozpoczęła się faza konstrukcyjna ropociągu Homel-Gorki, strategicznej inwestycji, która umożliwi połączenie rafinerii w Nowopołocku z ropociągiem Przyjaźń. Połączenie to otworzy możliwość sprowadzania ropy m.in z Polski do obu białoruskich rafinerii - czytamy w BiznesAlert.pl.

Ropociąg Homel-Gorki ma liczyć 207 km i ma mieć możliwość przesyłu 6 mln ton ropy rocznie. - Projekt nie jest kosztowny, ale znaczący, ponieważ połączy dwie bazy magazynowe ropy naftowej w Mozyrzu i Połocku. Ten "mostek" pomiędzy dwoma odgałęzieniami ropociągu Przyjaźń pozwoli bardzo szybko i bezpiecznie łączyć i regulować przepływy ropy pomiędzy tymi dwoma rafineriami - powiedział obecny na uroczystości inauguracji budowy wicepremier Jurij Nazarow.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku we wrześniu 2022 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 300 mln białoruskich rubli (117 mln dolarów).
Decyzję o budowie połączenia ropociągowego pomiędzy Homlem a Gorkami podjął Aleksandr Łukaszenka w kwietniu bieżącego roku w trakcie trwającego sporu pomiędzy Rosją a Białorusią odnośnie warunków i kosztów dostaw ropy do białoruskich zakładów. Połączenie Homel-Gorki pozwoli w praktyce zapewnić dostęp do nierosyjskiej ropy poprzez dostawy z ropociągu Przyjaźń. Obecnie rafineria w Nowopołocku jest zaopatrywana ropociągowo w ropę za pomocą magistrali Uniecza-Nowopołock, która przesyła jedynie rosyjską ropę.

Alternatywnie do Nowopołocka można sprowadzać jedynie ropę koleją, co znacznie podraża i komplikuje wysiłki dywersyfikacyjne. Domyślnie Polska mogłaby stać się pośrednikiem w dostawach ropy na Białoruś poprzez Naftoport w Gdańsku, jednak w obecnych realiach politycznych wydaje się to mało prawdopodobne - czytamy w BiznesAlert.pl.
Neft.by , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE