ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE zatwierdza plany wyjścia Niemiec z węgla kamiennego na zasadach pomocy publicznej
25.11.2020r. 15:48

UE rozpoczyna formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przepisów dotyczących węgla brunatnego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Komisja Europejska stwierdziła za konkurencyjny mechanizm wprowadzony przez Niemcy w celu zrekompensowania elektrowni opalanych węglem kamiennym za wygaszanie wcześniej niż przewidywano. Zdaniem Komisji, wspiera on cele klimatyczne Unii Europejskiej i jest zgodny z zasadami pomocy państwa.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz unijna ds. konkurencji Margrethe Vestager podkreśliła, że wycofanie elektrowni opalanych węglem kamiennym w istotny sposób przyczynia się do transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. - Plany Niemiec dotyczące systemu wsparcia dla wcześniejszego zamykania takich zakładów i rekompensat dla przedsiębiorstw, w drodze konkurencyjnych przetargów, są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Wynika to z faktu, że systemy aukcyjne są skutecznym narzędziem zapewniającym ograniczenie rekompensaty do niezbędnego minimum, a ostatecznie unikającym nieuzasadnionego zakłócenia konkurencji na jednolitym rynku UE - czytamy w komunikacie.

Komisja stwierdziła ponadto, że wkład tego mechanizmu w osiągnięcie celów środowiskowych i klimatycznych UE przeważa nad potencjalnym zakłóceniem konkurencji i wymiany handlowej spowodowanym przez wsparcie. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Zgodnie z niemiecką ustawą o wycofywaniu się węgla przy produkcji energii elektrycznej, termin wygaszania tego sektora nastąpi do 2038 roku. - Mechanizm ten ma zapewnić również uporządkowane zamykanie elektrowni węglowych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Niemiec - podkreślają Niemcy.

Niemiecki regulator energetyki w latach 2020-2023 ogłosi siedem aukcji dotyczących zamykania elektrowni opalanych węglem kamiennym i małych elektrowni węglowych (poniżej 150 MW), które będą odbywały się corocznie do 2026 roku.- Zwycięzców przetargów wyłoni regulator energetyczny na podstawie przejrzystych kryteriów aukcyjnych. Konstrukcja mechanizmu aukcyjnego powinna umożliwić Niemcom wyeliminowanie największej ilości emisji CO2 z rynku po najniższych kosztach, przy jednoczesnym uniknięciu zamykania tych elektrowni, które mają zasadnicze znaczenie dla stabilności sieci - wyjaśnia niemiecki regulator.

Oprócz mechanizmu dotyczącego wycofywania się z węgla kamiennego, niemiecka ustawa o wycofywaniu się węgla kamiennego przewidywała również podobny mechanizm dotyczący wycofywania węgla brunatnego, który nie jest objęty niniejszą decyzją z wyjątkiem małych elektrowni opalanych węglem brunatnym, Produkujące mniej niż 150 MW. Rekompensata za zamknięcie elektrowni opalanych węglem brunatnym nie zostanie jednak ustalona w drodze przetargu, ale uzgodniona między rządem niemieckim a operatorami sieci. - Komisja pozostaje w kontakcie z władzami niemieckimi w tej sprawie i wkrótce spodziewa się formalnego zgłoszenia tego środka w celu oceny zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa - podkreśla cytowana przez BiznesAlert.pl Komisja.
Komisja Europejska , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE