ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt nowego rozporządzenia ws. stopni zasilania na bazie wniosków z 2015 r.
25.11.2020r. 18:28

Wprowadzenie w życie doświadczeń i wniosków z ograniczeń w dostawach energii elektrycznej w sierpniu 2015 r. to główne zadanie nowego rozporządzenia ws. ograniczeń w sprzedaży paliw i dostawach prądu i ciepła. Projekt rozporządzenia opublikowano w środę.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów ma zastąpić rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła z 2007 r.

Jak podkreśla się w Ocenie Skutków Regulacji, zastosowanie przepisów z 2007 r. w czasie problemów z dostawami energii elektrycznej w sierpniu 2015 r. prowadziło do powstania "wielu uzasadnionych wątpliwości po stronie operatorów systemów dystrybucyjnych, istotnie utrudniających ich współpracę z prezesem URE i przekazywanie informacji o odbiorcach, których dotyczyły ograniczenia w poborze". W niektórych przypadkach te rozbieżności, będące oczywistym skutkiem niedoskonałości rozporządzenia z 2007 r., prowadziły do nakładania kar na odbiorców i operatorów systemów - zauważa się w OSR.

Nowe rozporządzenie ma więc pozwolić operatorom systemów elektroenergetycznych dostarczać prezesowi URE w odpowiednim czasie jednoznacznych informacji, adekwatne dla potrzeb Regulatora.

Przede wszystkim zmieniony ma zostać - na bardziej obiektywny - sposób wyznaczania wielkości mocy minimalnej i maksymalnej poboru, które odbiorca podlegający ograniczeniom może pobierać odpowiednio w 20. i 12. stopniu zasilania.

Rozporządzenie jako podstawę do określania wielkości ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej przyjmuje dopuszczalne pobory mocy, określane indywidualnie w umowie z każdym odbiorca podlegającym ograniczeniom. Wartości dopuszczalnych mocy, określonych w umowie, przekazywane będą odbiorcom przez operatorów na podstawie dokonanych pomiarów i według zasad określonych w rozporządzeniu.
Jak podkreśla się w uzasadnieniu, jest to kluczowa zmiana w stosunku do przepisów rozporządzenia z 2007 r., zgodnie z którym wielkości mocy w skrajnych stopniach zasilania - 11. i 20. - były równe odpowiednio wartości mocy umownej zamawianej przez odbiorcę i wartości mocy tzw. bezpiecznej, deklarowanej przez odbiorcę.

Projekt przewiduje, że wielkości te będą wyznaczane na podstawie pomiarów mocy średniogodzinnej pobieranej przez odbiorcę w okresie 12-miesiecy. Na tej podstawie wyznaczane będą moce w pozostałych stopniach zasilania.

Dodatkowo zmieniony ma zostać sposób weryfikacji wykonania przez odbiorców redukcji mocy w przypadku wprowadzenia ograniczeń. Będzie oparta na dokonywanych pomiarach.

Rozporządzenie ma wprowadzić w życie cały wachlarz innych wniosków i doświadczeń z lata 2015 r., eliminujących niejasności, wątpliwości, które prowadziły nawet do zarzutów o celowe wprowadzenie w błąd.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: gosc 26.11.2020r. 15:12
Szkoda że nikt nie konsultował tego projektu z odbiorcami, nawet tymi największymi.... jawność legislacyjna na najwyższym poziomie - państwa prawa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 27.11.2020r. 16:45
bo to jest rynek producenta!
aby nie było blackoutu
bo by nie było kasy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE