ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgry rozmawiają z Chorwacją i Komisją Europejską o pływającym terminalu LNG w Krk
26.11.2020r. 08:46

Węgrzy zapewniają, że jeśli Chorwaci zwiększą przepustowość obiektu na wyspie Krk to mogą zwiększyć zakup LNG. Pływająca jednostka regazyfikująca, to południowy "kuzyn" polskiego gazoportu w Świnoujściu o przepustowości 2,6 mld sześc. rocznie będzie działać od początku 2021 roku. Będzie to zwieńczenie budowy Korytarza Północ-Południe - czytamy w BiznesAlert.pl.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier spotkał się 20 listopada z Tomislavem Corićem chorwackim ministrem gospodarki i rozwoju.

Ćorić poinformował ministra Szijjárto o planowanym rozpoczęciu eksploatacji terminalu LNG na wyspie Krk. Datę eksploatacji tego obiektu zaplanowano na pierwszego stycznia przyszłego roku. Operator terminalu, LNG Hrvatska wydzierżawił w tym toku 100 procent mocy przesyłowych tego obiektu. Firmy z Węgier także złożyły rezerwację dostępnej przepustowości. - Obaj ministrowie zgodzili się, że rozpoczęcie eksploatacji terminalu LNG jest znaczącym krokiem w kierunku zabezpieczenia dodatkowych szlaków dostaw gazu dla obu krajów i ich niezależności energetycznej - poinformowało ministerstwo.

Podczas pobytu w Budapeszcie minister Ćorić spotkał się także z prezesem Grupy MOL Józsefem Molnárem. Minister Ćorić rozmawiał z nim o ramach ewentualnego zakupu akcji INA będących w posiadaniu MOL. - Zarówno strona węgierska, jak i chorwacka są zaangażowane w dalszy rozwój współpracy energetycznej. Węgierska infrastruktura zapewnia teraz doskonałą możliwość tranzytu gazu we wszystkich kierunkach - czytamy w komunikacie ministerstwa Węgier.

Kilka dni później, 25 listopada Péter Szijjártó podczas wideokonferencji z komisarzem UE ds. Energii Kadri Simson, powtórzył, że terminal LNG na wyspie Krk ma kluczowe znaczenie dla dostaw gazu dla Węgier. Kraj ten będzie odbierać miliard metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego rocznie od pierwszego stycznia 2021 roku.
Szijjártó wyraził nadzieję, że Chorwacja rozważy zwiększenie przepustowości terminalu, a jeśli cel ten zostanie zrealizowany, LNG może wtedy odgrywać jeszcze większą rolę w dostawach gazu na Węgry. Zwrócił też uwagę, że podpisana przez Węgry umowa z Shell na dostawy gazu jest pierwszą długoterminową umową na dostawy tego surowca przez ten kraj, poza umowami z Rosją.

Niezależnie od rozmów polityków, trwa proces uruchomienia komercyjnej działalności pływającego terminalu LNG. Pierwszy ładunek LNG dostarczy MET Group, firma handlująca energią zarejestrowana w Szwajcarii. MET dostarczy 21 tys. m sześc. gazu potrzebnych na rozruch obiektu. Ładunek dla chorwackiego terminalu LNG Hrvatska będzie pochodzić z hiszpańskiego terminalu LNG Sagunto.

Szijjártó powiedział, że jego rozmowa z Simson dotyczyła również budowy węgierskiej elektrowni atomowej Paks 2. - Węgrzy uważają, że cele i zadania Unii Europejskiej odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych można osiągnąć tylko wtedy, gdy energia jądrowa zostanie uznana za przyjazne dla środowiska źródło energii - powiedział. - To kwestia ciągłej debaty w UE - dodał, zwracając uwagę, że połowa państw członkowskich bloku korzysta z energii jądrowej, podczas gdy druga połowa jest temu przeciwna. - Fakty są po naszej stronie. Energia jądrowa to czysta, tania i bezpieczna forma - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl minister.
ICIS/SeeBiz.eu , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE