ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony
26.11.2020r. 10:31

Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Litgrid, operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali z konsorcjum firm MEWO, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Garant Diving umowę na wykonanie badania dna Bałtyku pod trasę planowanego kabla Harmony Link, który połączy Polskę i Litwę.

Zgodnie z umową wykonawca przeprowadzi badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego wzdłuż planowanej trasy kabla między polskim i litewskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Na podstawie badań powstanie raport, który określi budowę dna, jego głębokość, ukształtowanie oraz budowę geologiczną. Na tej podstawie podjęte zostaną decyzje dotyczące sposobu układania kabla.

Badania pozwolą też na wykrycie obiektów takich jak wraki, niewybuchy (tzw. UXO) czy inne niebezpieczne elementy zalegające na dnie morza. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Konsorcjum pod przewodnictwem spółki MEWO złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. MEWO jest polską firmą z międzynarodowym doświadczeniem w realizacji podobnych projektów, w tym badaniach dna morskiego pod morskie farmy wiatrowe, rurociągi i kable telekomunikacyjne. Zgodnie z umową prace zakończą się w trzecim kwartale 2021 roku. Nie będą miały one wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego.
Harmony Link to podmorski kable o długości ok. 330 km, które ma połączyć stacje w Żarnowcu na Pomorzu oraz w Darbenai na Litwie. Zostanie wybudowany w technologii prądu stałego (ang. High Voltage Direct Current, HVDC) i pozwoli na przesył energii z mocą 700 MW.

Harmony Link będzie drugim połączeniem elektroenergetycznym między Polską a Litwą - od 2016 roku działa napowietrzna linia LitPol Link, łącząca stacje Ełk i Alytus na Litwie.

Jak podkreślają operatorzy, podmorski kabel pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego regionu, otwierając drogę do synchronizacji systemów energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego mechanizmu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility, CEF). Obecnie obaj operatorzy przygotowują m. in. dokumentację przetargową na ułożenie samego kabla i budowę stacji konwerterowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: prof. Talent 26.11.2020r. 23:12
Wydaje mi się, że kabel przesyłający prąd stały nie pomoże w synchronizacji systemów elektroenergetycznych obu krajów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE