ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka w wywiadzie dla węgierskiego dziennika: potrzebny konsensus w sprawach klimatycznych
26.11.2020r. 10:32

Tempo transformacji ku gospodarce neutralnej dla klimatu powinno być dostosowane do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw członkowskich UE - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Magyar Hirlap".

"Działania podejmowane w ramach priorytetów polskiej prezydencji w V4 (Grupie Wyszehradzkiej) i wspólne wysiłki na rzecz gospodarki neutralnej dla klimatu muszą odzwierciedlać obecne okoliczności. Dlatego podkreślamy konieczność dostosowania tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych poszczególnych państw członkowskich i konieczność solidarnego wspierania się w tych dążeniach, z poszanowaniem prawa wyboru optymalnej ścieżki" - oznajmił Kurtyka.

Podkreślił, że aby UE osiągnęła neutralność klimatyczną, należy wyznaczyć cele pośrednie, na przykład do roku 2030. "Dla Polski kluczowe jest, aby decyzja o celu na 2030 r. była podejmowana w drodze konsensusu. To ważna kwestia, co do której każdy powinien się zgodzić. Nie powinniśmy marginalizować ani ignorować opinii niektórych państw członkowskich" - powiedział.

Pytany o cele polskiej prezydencji w V4 w sferze środowiska i klimatu, Kurtyka zaznaczył, że koncentrują się one w znacznym stopniu na zapewnieniu bezpiecznych dostaw energii, w szczególności poprzez sprawiedliwe przejście sektora energetycznego na gospodarkę neutralną dla klimatu, w tym odbudowę po pandemii Covid-19.

Podkreślił, że V4 jako część UE współpracuje też w zakresie długoterminowej niskoemisyjnej strategii UE. "(...) dążymy do przyjęcia przez UE przepisów uwzględniających perspektywy regionalne, w szczególności w zakresie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kontekście obecnej pandemii Covid-19. Znalezienie wyważonego kompromisu między unijnymi środkami naprawczymi i zapewnieniem sprawiedliwej transformacji we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu ma dla V4 ogromne znaczenie" - zaznaczył.
Jednym z ważnych celów Polski jest uwzględnienie stanowiska V4 przy określaniu zasad funkcjonowania funduszu modernizacyjnego lub funduszu innowacyjnego oraz bezpłatnych przydziałów w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji - powiedział.

W ramach priorytetu "Bezpieczna energia dla przyszłości" polska prezydencja V4 dąży zaś do tego, by polityka energetyczna przyczyniła się do przyszłej gospodarki neutralnej dla klimatu. "W tym kontekście pragniemy zwrócić szczególną uwagę na przyszły rynek gazu ziemnego w UE i bezemisyjną energię jądrową" - podkreślił.

Kurtykę, który jest kandydatem Polski na stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zapytano też, jakie wyznaczyłby dla niej cele.

"(...) priorytetem jest opracowanie dostosowanego do kontekstu pandemii Covid-19 zestawu polityk, których realizacja będzie dostępna dla poszczególnych rządów. Głównymi celami działań powinny być kontrola pandemii i opracowanie długoterminowych planów w celu odbudowy gospodarki i jej dynamicznego ożywienia" - oznajmił.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 26.11.2020r. 13:42
Po dokończeniu budowy nowych bloków jądrowych Węgrom stanie całkowicie obojętne, jakiego stopnia dekarbonizacji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-12-2020r. 08:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE