ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie plany nuklearne są na dobrej drodze pomimo podziałów partyjnych
26.11.2020r. 15:25

Plany w Stanach Zjednoczonych, dotyczące znacznych inwestycji na badania i rozwój w dziedzinie jądrowej, mające na celu opracowanie nowej generacji technologii wytwarzania energii będą kontynuowane pomimo chaotycznej transformacji politycznej między coraz bardziej spolaryzowanymi partiami, mówią znawcy branży i wysocy urzędnicy administracji.

Wzrost publicznych nakładów inwestycyjnych na badania nad cywilną energetyką jądrową, począwszy od budowy wszechstronnego reaktora testowego (Versatile Test Reactor, VTR) poprzez małe i mikromodułowe reaktory do przechowywania stopionych soli, znacznie przewyższył większość programów rządowych w ciągu ostatnich czterech lat pod rządami republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, ale niektórzy są zaniepokojeni, że ten impet może utknąć pod przywództwem nadchodzących demokratów.

"Łatwo jest naprawdę skupić się na przyszłości i zapomnieć, skąd się wzięliśmy. Zaledwie pięć lat temu całkowite fundusze na badania nad energią jądrową wyniosły mniej niż miliard dolarów, a obecnie wynoszą 1,5 miliarda dolarów" - powiedział Spencer Nelson, członek senackiej komisji ds. energii i zasobów naturalnych podczas debaty w Amerykańskim Towarzystwie Jądrowym (American Nuclear Society, ANS) na temat perspektyw polityki federalnej na 2021 r.

Komisja do spraw podziału środków finansowych Senatu USA przeznaczyła około 42 miliardów dolarów dla DOE na 2021 rok, a 1,5 miliarda dolarów na badania, rozwój i demonstracje w zakresie energii jądrowej. Oznacza to wzrost o 11,9 mln USD w stosunku do kwoty wprowadzonej w 2020 r. i o 325,4 mln USD więcej w stosunku do wniosku budżetowego.

Co ważne, ustawa kontynuuje finansowanie Programu demonstracji zaawansowanych reaktorów (Advanced Reactors Demonstration Program, ARDP), który ma na celu opracowanie dwóch w pełni funkcjonalnych, opłacalnych komercyjnie, zaawansowanych reaktorów w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat. W październiku wybrano TerraPower i X-Energy, które otrzymają łącznie do 160 milionów dolarów początkowego finansowania.

Ustawa przewiduje również przeznaczenie 430 milionów dolarów, o 5 milionów dolarów więcej niż rok wcześniej, na rzecz Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych - Energia (Advanced Research Projects Agency - Energy, ARPA-E), która pracuje nad projektami badawczymi uznanymi za kluczowe dla przemysłu jądrowego, w tym bliźniakami cyfrowymi, sztuczną inteligencją, zaawansowanymi systemami sterowania, konserwacją predykcyjną i wykrywaniem usterek na podstawie modeli.

"Ogólnie rzecz biorąc, te przewidywane środki finansowe są wynikiem ponadpartyjnej współpracy między członkami komitetu" - powiedział senator republikański Richard Shelby, przewodniczący senackiej komisji ds. przydziału środków.

Wsparcie dwupartyjne

Federalna polityka energetyczna USA nie była aktualizowana od ponad dziesięciu lat - od wieków w porównaniu z tempem, w jakim technologia jądrowa rozwijała się w ciągu ostatnich kilku lat - a dwustronne wsparcie dla przemysłu jądrowego jest niezbędne w okresach przejściowych, kiedy zarówno fotel prezydenta jak i izba wyższa (Senat) jest do wzięcia.

Rzeczywiście, ogólnie oczekuje się, że polityka energetyczna zmieni się pod nowym kierownictwem wraz z nowymi zasadami dotyczącymi międzynarodowych dostaw ropy naftowej, relacjami z OPEC, potencjalnym powrotem do porozumienia klimatycznego z Paryża i możliwymi zakazami wydawania pozwoleń na wiercenia na ziemiach federalnych.

Jednak, jeśli chodzi o energię jądrową, obie strony są w większości zgodne.

"To jest realne i dla nas spektakularne, a nie zawsze tak było" - powiedział dyrektor wykonawczy i dyrektor generalny ANS Craig Piercy.

"Trwało to przez ostatnią dekadę, ale naprawdę rozkwitło w ciągu ostatnich czterech lub pięciu lat, kiedy Demokraci, zarówno umiarkowani, jak i postępowi, a także większość grup ekologicznych wykonali trudne zadania z matematyki na temat głębokiej dekarbonizacji i doszli do wniosku, że nie mogą osiągnąć swoich celów pozostawiając energię jądrową na boku. To po prostu niemożliwe".

W głęboko podzielonym systemie politycznym, w którym obie strony mają przeciwne poglądy na dowolny temat, dwupartyjny kompromis w sprawie energii jądrowej w kluczowym momencie rozwoju technologii jest szansą na kilka następnych lat, którą należy w pełni wykorzystać, twierdzi Piercy.
"Na pewno będzie potrzebna zmiana w polityce, która będzie cenić atrybuty "czystości", w przeciwieństwie do zapewniania ulg podatkowych tylko w ramach odnawialnych źródeł energii. To jest wyzwanie, przed którym stoimy" - mówi.

Różnice kulturowe

Postawy kulturowe wobec zmian klimatycznych i potrzeba technologii wytwarzania energii o zerowej emisji dwutlenku węgla również zmieniają się po obu stronach, gdy młodzi politycy przejmują ster.

"Myślę, że ostatecznym ponadpartyjnym kompromisem jest powiedzenie, że jeśli Demokraci naprawdę chcą coś zrobić, a wystarczająco dużo Republikanów przyznaje, iż powinniśmy przynajmniej coś zrobić, to energia jądrowa jest ponadpartyjnym centrum, wokół którego ludzie mogą się zgromadzić, potrzebujemy tylko odpowiednich okoliczności" - mówi Piercy.

Tendencja prawicy republikańskiej do twierdzenia, że zmiany klimatu, jeśli są realne, nie są problemem, z którym ludzie mogą cokolwiek zrobić, zanika, co znajduje odzwierciedlenie w poparciu, jakiego Republikanie udzielili energii jądrowej w ciągu ostatnich kilku lat.

Tymczasem Demokraci, którzy prawdopodobnie będą sprawować prezydencję, oraz Izba Reprezentantów (i potencjalnie również Senat) przez następne dwa do czterech lat, a zwłaszcza bardziej postępowe skrzydło partii, są bardziej ostrożni w stosunku do technologii jądrowej i bardziej skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii.

"W Izbie, przynajmniej po stronie Demokratów, panuje apetyt na zaakceptowanie tych dużych wzrostów nakładów w zakresie badań i rozwoju, ale powiedzmy, że musi to nastąpić we wszystkich dziedzinach" - mówi członek Komisji ds. nauki, przestrzeni i technologii Izby Reprezentantów Alyse Huffman podczas rozmowy z ANS.

"Jest wielu postępowych członków, którym nie podoba się to, że dajemy dużo pieniędzy na paliwa kopalne i energię jądrową, a nawet nie jesteśmy blisko innych technologii odnawialnych. Dla nas jest to więc balansowanie, próba wsparcia energii jądrowej i paliw kopalnych tam, gdzie taka kwota jest naprawdę potrzebna, a także poparcia interesów bardziej postępowych członków".

Rezerwy uranu

Przydzielone środki obejmują również około 150 milionów dolarów na zainicjowanie programu rezerw uranu (Uranium Reserve Program), aby zapewnić wsparcie dostaw uranu pochodzącego z krajowych źródeł.

(1180x693)Rys. 1 Produkcja koncentratu uranu w Stanach Zjednoczonych, Źródło: U.S. Energy Information Administration.

Około 90% paliwa uranowego wykorzystywanego w reaktorach w USA jest wydobywane poza Stanami Zjednoczonymi.

Produkcja uranu w Stanach Zjednoczonych systematycznie spada od lat osiemdziesiątych i według DOE, jest na skraju załamania, ponieważ operatorzy elektrowni jądrowych zwrócili się ku tańszemu importowi od zagranicznych konkurentów będących własnością państwa, którzy zaniżali ceny, działając w warunkach mniej restrykcyjnego otoczenia regulacyjnego i ekonomicznego.

Program rezerw uranu jest pierwszym krokiem w procesie odbudowy przemysłu jądrowego w USA i w ramach tego programu Office of Nuclear Energy DOE ma kupować uran bezpośrednio z krajowych kopalń i kontraktować usługi konwersji uranu.

Posunięcie to wesprze działalność co najmniej dwóch kopalni uranu w USA, przywróci krajowe zdolności do prowadzenia konwersji i zapewni rezerwowe dostawy uranu dla operatorów energii jądrowej w przypadku zakłóceń na rynku, stwierdza DOE.
Reuters , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE