ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orsted kupi energię z największej morskiej farmy wiatrowej
26.11.2020r. 15:39

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl,duński Orsted będzie kupować sporą część energii z farmy wiatrowej Dogger Bank, która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego i która po uruchomieniu będzie największą morską farmą wiatrową na świecie.

Budowa farmy wiatrowej Dogger Bank to efekt aukcji przeprowadzonej przez brytyjskie władze, w której deweloperzy - posiadający po 50 proc. udziałów Equinor i SSE - zabezpieczyli 15-letnie gwarancje sprzedaży energii na zasadach kontraktu różnicowego.

Morska farma wiatrowa Dogger Bnak będzie budowana etapami. W każdym ma powstać po 1,2 GW. Dla pierwszego etapu zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych etapów zabezpieczono cenę 41,61 funtów/MWh.

Prace budowlane przy projekcie Dogger Bank rozpoczęły się już na początku tego roku. Prace lądowe przewidziano na 2 lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

Największą na świecie morską farmę wiatrową połączy z lądowym systemem energetycznym linia wysokiego napięcia prądu stałego stworzona w technologii HVDC (High Voltage Direct Current) i będzie to pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków.

Montaż ogromnych turbin General Electric o jednostkowej mocy aż 13 MW ma rozpocząć się w roku 2023.
Teraz o umowie na zakup części energii wytwarzanej na Dogger Bank informuje duński koncern energetyczny Orsted, który jest największym na świecie inwestorem jeśli chodzi o łączną moc zbudowanych na morzu farm wiatrowych i który obecnie może pochwalić się posiadaniem największej morskiej farmy wiatrowej. Chodzi o uruchomioną u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Hornsea One o mocy 1,218 GW.

Za kilka lat tytuł największej farmy wiatrowej przejmie jednak Dogger Bank, a Orsted w tym przypadku będzie pełnić rolę podmiotu odpowiedzialnego za zakup i bilansowanie energii.

Zgodnie z umową zawartą z Equinorem Duńczycy będą kupować przez 15 lat energię z wiatraków o łącznej mocy 960 MW wchodzących w skład dwóch pierwszych etapów Dogger Bank, których łączna moc wyniesie 2,4 GW. Orsted ma handlować energią produkowaną na Dogger Bank na rynku spot.

Duński koncern zaznaczył we wczorajszym komunikacie, że umowa wejdzie w życie w momencie zamknięcia finansowania dla etapów Dogger Bank A i B, co Equinor i SSE ogłosiły dzisiaj. Zabezpieczono kredyty w wysokości 4,8 mld funtów, a także 0,7 mld GBP w dodatkowych instrumentach finansowych.

Produkcja z każdego z trzech etapów Dogger Bank wyniesie 6 TWh. Generacja z całego projektu ma pokryć około 5 proc. zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 26.11.2020r. 17:16
Cena gwarantowana 41funtów/MWh to cena enegii, ale kto płaci za sieć podmorską i koszty przyłaczenie tej sieci do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE