ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ok. 400 ozdrowieńców z JSW zgłosiło się do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza
26.11.2020r. 19:17

Blisko 400 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), którzy pokonali koronawirusa, zgłosiło się dotychczas do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza. Będzie ona prowadzona w najbliższy piątek i sobotę w kilku miejscach w regionie.

Akcję organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu (RCKiK) wraz ze Sztabem Kryzysowym JSW, który apeluje do pracowników, którzy przechorowali COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe, aby oddali osocze i pomogli wyzdrowieć innym.

Jak podał Śląski Urząd Wojewódzki, przedsięwzięciu patronuje senator Ewa Gawęda, która sama również oddaje krew.

"W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieraz czujemy bezsilność, a to jest właśnie okazja, żeby w prosty sposób zrobić coś pożytecznego, a bardziej symbolicznie - zrobić barbórkowy czy świąteczny prezent bliźnim, których pewnie nie znamy, ale którzy potrzebują naszej najcenniejszej pomocy, jaką jest oddanie własnej krwi" - powiedziała senator.

Do tej pory do udziału w akcji zgłosiło się blisko 400 pracowników kopalń JSW, z czego szacunkowo ponad 150 osób będzie mogło oddać osocze - pobiera się ono wyłącznie w stacjonarnych punktach, które posiadają odpowiedni do tego sprzęt. W tym przypadku będą to terenowe oddziały RCKiK w Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i w Rybniku. Na jednym tzw. separatorze osocze może oddać trzech ozdrowieńców jednocześnie, cały proces trwa od 15 do 30 minut.
Krew będzie można oddać w najbliższy piątek w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju i w oddziałach terenowych RCKiK od godz. 8.00 do 15.00, a dzień później w hali zbornej kopalni Pniówek i w oddziałach RCKiK w godzinach 8.00-14.00.

"To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które realizujemy wspólnie z JSW. W poprzednich dwóch akcjach przeprowadziliśmy łącznie 800 donacji krwi i osocza" - powiedziała dyrektorka RCKiK Gizela Kowol.

Zadowolenie z dużego zainteresowania górników tą akcję wyraził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Wiem, że także ich rodziny, które przeszły zakażenie koronawirusem, są chętne do oddania krwi czy osocza" - wskazał.

Jak od wielu tygodni informują centra krwiodawstwa, z powodu pandemii znacząco zmniejszyły się zapasy krwi, dzięki której można pomóc i ratować życie wielu pacjentom. Podawanie osocza ozdrowieńców, w którym są przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, jest uznawane za jedną z terapii osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE