ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przerwa w rajdzie na rynkach ropy, bo w OPEC+ rosą napięcia dot. wielkości produkcji
27.11.2020r. 08:14

Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw przerwa w rajdzie, bo w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy utrzymać ją bez zmian - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,00 USD, po spadku ceny o 1,55 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 47,82 USD za baryłkę, wyżej o 0,04 proc. - po wzroście ceny w tym tygodniu o 6,3 proc.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa drożeje o 0,6 proc. do 290,3 juanów za baryłkę - po zwyżce notowań w tym tygodniu o ok. 11 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, spotkają się w przyszłym tygodniu, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.

Do tej pory inwestorzy oczekiwali, że OPEC i jego sojusznicy opóźnią zaplanowany na styczeń wzrost produkcji ropy. W kartelu i wśród sojuszników OPEC widać jednak podziały na kilka dni przed poniedziałkowym i wtorkowym posiedzeniem grupy.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - powiedział, że grupa musi zachować ostrożność, ponieważ wewnętrzne dane OPEC wskazują na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw, na początku przyszłego roku, jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują w przyszłym tygodniu o zwiększeniu podaży ropy od początku stycznia 2021 r.
Dodał, że wprawdzie ceny ropy w USA wzrosły w tym tygodniu do 8-miesięcznego maksimum - 45 USD za baryłkę, to wzrost notowań surowca może okazać się "kruchy".

"OPEC+ będzie musiał utrzymać swój kurs, jeśli chcemy osiągnąć uczciwą cenę, która leży w interesie wszystkich" - powiedział Attar.

Komitet OPEC, który obradował w środę i czwartek, ocenił, że zapasy ropy na świecie będą rosnąć w I kw. 2021 r. w tempie 200 tys. baryłek dziennie, jeśli OPEC+ od stycznia zwiększy podaż swojej ropy. To nieoficjalne informacje podawane przez źródła, ponieważ spotkanie komitetu było "prywatne".

Jeśli OPEC+ odłoży o 3 miesiące wprowadzenie wyższych dostaw ropy, to globalne zapasy surowca będą maleć w I kw. o 1,7 mln baryłek dziennie.

Jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują o odłożeniu wyższych dostaw swojej ropy o 6 miesięcy wówczas światowe zapasy ropy będą w II kw. kurczyć się jeszcze szybciej - o 3,2 mln baryłek dziennie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE