ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

OPEC+ i Chiny w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
27.11.2020r. 10:53

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o około 1,5 proc., niwelując wzrosty ze środowej sesji. Tymczasem dzisiaj rano cena ropy tkwi w konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia. Poranek jest spokojny, taka zresztą może być cała dzisiejsza sesja ze względu na obniżoną aktywność amerykańskich inwestorów po wczorajszym Dniu Dziękczynienia.

Obecnie w centrum uwagi inwestorów pozostaje kwestia porozumienia naftowego. Już w poniedziałek i wtorek będą miały miejsce rozmowy przedstawicieli krajów OPEC+, podczas których zapadnie decyzja w sprawie kształtu porozumienia w I kw. 2021 r. Bazowy scenariusz zakłada, że zachowane zostaną dotychczasowe wielkości cięć produkcji ropy naftowej - taka decyzja jest już uwzględniona w cenach przez inwestorów, więc nie powinna ona istotnie przełożyć się na notowania ropy, a nawet może sprzyjać spadkom notowań na zasadzie "kupowania plotek i sprzedawania faktów".

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

A co z popytem na ropę naftową? Tu oczy inwestorów zwrócone są na Chiny. Państwo Środka kupowało w tym roku ogromne ilości ropy naftowej po dynamicznych spadkach cen tego surowca w marcu i kwietniu. Obecnie jednak zakupowe szaleństwo się zmniejszyło, ponieważ Chiny powiększyły swoje zapasy ropy, a ceny już nie są tak atrakcyjne jak kilka miesięcy temu.

Wiele wskazuje na to, że Chiny nie zrealizują także obietnic zawartych w porozumieniu handlowym I fazy ze Stanami Zjednoczonymi. Agencja Reuters wylicza, że import amerykańskiej ropy do Chin dotychczas w tym roku wyniósł zaledwie jedną czwartą wielkości założonej w porozumieniu I fazy, więc szansa na domknięcie luki do końca roku jest minimalna. Trudno się temu jednak dziwić, bowiem założenia dotyczące importu ropy naftowej z USA do Chin były wyjątkowo ambitne i już na początku roku mało kto wierzył w ich realizację.

Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne
(1024x683)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE