ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef EDF wzywa Europę do włączenia energii jądrowej do Zielonego Ładu
27.11.2020r. 12:13

Komisja Europejska powinna włączyć energię jądrową do technologii czystej energii, które będą finansowane w ramach niskoemisyjnej polityki Zielonego Ładu, powiedział prezes i dyrektor generalny EDF Jean-Bernard Lévy na czacie internetowym z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatihem Birolem. Zauważył, że kilka krajów europejskich polega na energetyce jądrowej, aby osiągnąć cele energetyczne i klimatyczne.

Rozmawiając z Birolem podczas ostatnich spotkań on-line z serii IEA Big Ideas, Lévy omówił rolę niskoemisyjnej energii elektrycznej w osiąganiu celów Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu.

Birol zauważył, że niedawno rozmawiał z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej, w tej samej serii wywiadów. Podczas tej rozmowy Timmermans podkreślił, że Komisja "nie będzie przeszkadzać" państwom członkowskim UE, które wspierają energetykę jądrową. Birol stwierdził, że Timmermans powiedział, że "jesteśmy zadowoleni, niezależnie od technologii, która obniża emisje, a do rządów i przedsiębiorstw należy dokonanie inwestycji".

"W tej chwili jest całkiem jasne, że kilka krajów europejskich nie jest zbytnio zadowolonych ze stronniczości, która ich zdaniem jest zawarta w projekcie taksonomii poprzez inne podejście do energii jądrowej w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami niskoemisyjnymi" - powiedział Lévy.

"Z moich różnych rozmów z rządami w całej Europie wynika, że jest kilka rządów, które mają trudności ze zrozumieniem, dlaczego Komisja nie przyjmuje neutralnego podejścia do technologii, podczas gdy jednocześnie potrzeba zajęcia się klimatem jest podnoszona przez każdego lidera komisji."

W marcu Komisja opublikowała ostateczne zalecenia dotyczące taksonomii przygotowane przez grupę ekspertów technicznych ds. zrównoważonego finansowania, które zawierały wskazówki mające pomóc inwestorom i przedsiębiorstwom w wypełnianiu obowiązków sprawozdawczych zgodnie z jej ramami.

W kwietniu grupa ponad 100 naukowców i ekologów napisała do Timmermansa, wzywając do "terminowej i sprawiedliwej oceny" energii jądrowej w taksonomii. Napisali, że energia jądrowa zapewnia obecnie ponad 47 proc. niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej w UE i pozwala uniknąć pół miliarda ton emisji CO2 rocznie w Europie w porównaniu z paliwami kopalnymi. Stwierdzili, że ważne jest, aby ocena kryterium taksonomii nie powodującej znaczącej szkody dla energii jądrowej była ściśle techniczna, oparta na dowodach i była prowadzona przez wykwalifikowanych ekspertów.
Lévy powiedział, że w niektórych krajach europejskich rośnie zainteresowanie budową nowych mocy jądrowych. Niektóre z nich to kraje, które od dziesięcioleci są uzależnione od energii elektrycznej wytwarzanej z węgla, np. Polska. Inne to kraje takie jak Czechy, które posiadając elektrownie jądrowe, nadal w dużym stopniu opierają się również na elektrowniach węglowych.

"Liczymy, że około 10 krajów europejskich bez wątpienia uważa, iż energia jądrowa pozwoli im w dużej części rozwiązać problem osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego i sądzimy, że energia jądrowa jest częścią tego rozwiązania, ale nigdy nie twierdziliśmy, że jest to jedyne rozwiązanie", dodał.

Birol zauważył, że kraje takie jak USA, Kanada i Wielka Brytania posuwają się naprzód w opracowywaniu małych reaktorów modułowych (SMR) i poprosił Lévy'ego o opinię na ich temat.

"Uruchomiliśmy program SMR. Pracujemy nad podstawowym założeniem projektowym dla tego programu" - odpowiedział Levy. "EDF prowadzi go wraz z innymi partnerami, aby powstał francuski projekt SMR, czyli francuska opcja w wyłaniającym się świecie SMR".

Stwierdził jednak, że "jest za wcześnie", aby ktokolwiek mógł powiedzieć, czy kilka SMR mogłoby przynieść większą wartość, większą elastyczność, niższe koszty w całym okresie użytkowania i łatwiejszą konserwację, aby konkurować z wielkoskalowymi reaktorami jądrowymi. Energia jądrowa na dużą skalę to dojrzała branża, podczas gdy SMR to wschodzący biznes, powiedział i dodał, że "chcemy przetestować koncepcję, zanim zdecydujemy, że SMR mogą być konkurencyjne". - "To jest obiecująca technologia, ale obecnie wszystkie istniejące projekty SMR są finansowane przez rządy; nie są finansowane przez siły rynkowe. To nie jest biznes napędzany przez rynek; to jest biznes finansowany przez rząd".

"Ale może za 5, 10 lub 15 lat ludzie powiedzą, że mamy wiedzę na temat zdolności SMR do konkurowania z wielkoskalowymi reaktorami" ... "Ale chcemy spróbować, tak jak inni to robią".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE