ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wydobycie ropy w Libii może zdestabilizować sytuację na rynku tego surowca
27.11.2020r. 14:05

Wydobycie ropy naftowej w Libii wzrosło z rekordowo niskiego poziomu 80 tys. baryłek dziennie w sierpniu, do 1,25 mln baryłek ropy dziennie w październiku. To cios w działania stabilizujące prowadzone przez OPEC+ - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wydobycie w Libii szybko rośnie po osiągniętym porozumieniu pokojowym pomiędzy walczącymi stronami. Rządem w Trypolisie, uznawanym przez społeczność międzynarodową, oraz frakcją z Bengazi, wspieraną przez kilka państw, głównie Zatoki Perskiej.

Od stycznia Libia praktycznie nie realizowała eksportu ropy naftowej, ze względu na zablokowanie przez bojowników terminali eksportowych. Obecny powrót tego państwa do grona eksporterów nie jest w smak członkom porozumienia OPEC+. Libia, również członek OPEC, jest zwolniona z konieczności redukcji wydobycia ropy. Trypolis informuje, że jest gotów rozważyć dołączenie do porozumienia dopiero po osiągnięciu wydobycia na poziomie 1,7 mln baryłek ropy dziennie.
Do tego jednak daleka droga. Instalacje wydobywcze, transportowe i magazynowe w Libii są zrujnowane przez działania zbrojne, oraz chroniczne niedoinwestowanie. Może to spowodować wstrzymanie ostatnio widzianych wzrostów wydobycia powyżej 1,3 mln baryłek dziennie.

Pojawiają się jednak problemy związane z utrzymaniem stabilności w Libii. Wciąż nie została rozwiązana kwestia redystrybucji dochodów pomiędzy zachodnią a wschodnią część kraju. To było głównym determinantem wybuchu wojny domowej. Drugim negatywnym sygnałem jest brak przekazywania dochodów z eksportu ropy przez Państwową Kompanię Naftową do libijskiego banku centralnego. NOC uważa, że bank centralny publikuje nieprawdziwe dane na temat produkcji ropy. Kryzys ten może być negatywnym czynnikiem wskazującym, że porozumienie zawarte we wrześniu może wkrótce się załamać - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bloomberg , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE