ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA mocno spadają - w niedzielę panel OPEC+ nic nie uzgodnił
30.11.2020r. 08:17

Ceny ropy w USA mocno zniżkują - o ponad 2 proc. W niedzielę podczas panelu ministrów z OPEC+ nie doszło do osiągniecia porozumienia w sprawie wielkości dostaw ropy od stycznia 2021 r. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,52 USD, po spadku ceny o 2,20 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 46,88 USD za baryłkę, niżej o 2,70 proc.

Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, spotkają się oficjalnie w poniedziałek i wtorek, aby ocenić sytuację na rynkach paliw.

Już w niedzielę odbył się panel z udziałem ministrów z OPEC+, ale nie udało się podczas tego wydarzenia osiągnąć zgody co do styczniowego opóźnienia wzrostu produkcji ropy - sprawa wielkości dostaw pozostaje więc nierozwiązana.

Większość uczestników nieformalnej dyskusji online w niedzielny wieczór opowiadała się za utrzymaniem ograniczeń produkcji ropy na obecnym poziomie w I kwartale 2021.
Jednak przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kazachstanu byli przeciwni takiemu rozwiązaniu - poinformował anonimowy uczestnik dyskusji ministerialnej OPEC+.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - mówił w ub. tygodniu, że grupa musi zachować ostrożność, ponieważ wewnętrzne dane OPEC wskazują na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw, na początku przyszłego roku, jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują teraz o zwiększeniu podaży ropy od początku stycznia 2021 r.

Ocenił też, że ostatnie wzrosty ceny ropy w USA do 8-miesięcznego maksimum - 45 USD za baryłkę, mogą okazać się "kruche".

Komitet OPEC, który obradował w ub. tygodniu, wskazał z kolei, że zapasy ropy na świecie będą rosnąć w I kw. 2021 r. w tempie 200 tys. baryłek dziennie, jeśli OPEC+ od stycznia zwiększy podaż swojego surowca.

Jeśli OPEC+ zdecyduje w tym tygodniu, że zwiększy od początku roku dostawy ropy, to na rynek popłynie więcej surowca o ok. 1,9 mln baryłek dziennie, potencjalnie "spychając" rynek ropy w jej nadpodaż i osłabiając niedawne wzrosty cen surowca.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE