ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stan Australii opracował raport dotyczący zakazu technologii jądrowych
30.11.2020r. 10:58

Dochodzenie w sprawie potencjalnych korzyści dla australijskiego stanu Wiktorii z usunięcia zakazu działalności jądrowej zostało zakończone przedłożeniem końcowego raportu w parlamencie stanu. Raport stwierdza, że bezpieczeństwo energetyczne, stabilność i dostępność energii oraz potrzeba obniżenia emisji dwutlenku węgla w wyniku zmian klimatycznych powinny być priorytetem, niezależnie od technologii jej wytwarzania.

256-stronicowy raport zatytułowany Inquiry into nuclear prohibition jest zwieńczeniem badania rozpoczętego w sierpniu 2019 r. i przeprowadzonego przez Komisję ds. Środowiska i Planowania Rady Legislacyjnej Parlamentu Wiktorii. Jego zakres obejmował: określenie potencjału stanu Wiktorii w zakresie przyczyniania się do globalnej produkcji energii o niskiej emisji dwutlenku węgla poprzez umożliwienie poszukiwań i produkcji uranu oraz toru; określenie ekonomicznych, środowiskowych i społecznych korzyści dla stanu Wiktorii, w tym związanych z medycyną, badaniami naukowymi, eksploracją i górnictwem; określenie możliwości udziału stanu w jądrowym cyklu paliwowym; i identyfikacja wszelkich przeszkód w uczestnictwie, w tym ograniczeń spowodowanych przez federalne lub lokalne prawa i przepisy.

Budowa i eksploatacja obiektów jądrowych w stanie Wiktoria jest prawnie zabroniona od 1983 r., a przepisy Wspólnoty Narodów zabraniają również wykorzystywania energii jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej w całej Australii, powiedział przewodniczący komisji Cesar Melham w przedmowie do raportu. Konieczność przejścia na niskoemisyjne wytwarzanie energii spowodowała teraz podniesienie kwestii energii jądrowej. "To właśnie ten prawny zakaz produkcji energii jądrowej był przedmiotem niniejszego dochodzenia" - stwierdził.

W sprawozdaniu stwierdzono, że priorytet należy nadać bezpieczeństwu dostaw, stabilności i dostępności energii oraz potrzebie obniżenia emisji dwutlenku węgla spowodowanej zmianami klimatycznymi oraz zapewnieniu przystępnej cenowo energii, niezależnie od rozwoju technologii. Istnieje wiele niejasności i niepewności co do kosztów, ale bez "subsydiowania" energetyka jądrowa pozostanie "na razie" ekonomicznie nierentowna w Australii. Dyskusja na temat udziału stanu Wiktoria w jądrowym cyklu paliwowym jest "całkowicie teoretyczna", w czasie pozostawania w mocy zakazów Wspólnoty. Do czasu zmiany tego stanowiska intensyfikowanie szczegółowych dyskusji na temat pojawiających się technologii w Wiktorii związanych z cyklem paliwowym i wytwarzaniem energii jądrowej jest mało prawdopodobne. Dochodzenie rozpatrzyło 80 zgłoszeń i obejmowało sześć dni publicznych przesłuchań świadków z Australii i innych krajów.
"W raporcie Komitet nie przedstawia żadnych zaleceń i nie zajmuje zdecydowanego stanowiska w sprawie energii jądrowej jako alternatywnego źródła energii w Australii, a zwłaszcza w Wiktorii" - powiedział Melham. Powiedział jednak, że "tradycyjne" wytwarzanie energii jądrowej jest obecnie drogie i mało prawdopodobne, aby podjęto je w Australii. "Interesujące wydaje się, czy w ciągu najbliższych kilku lat, nowe technologie jądrowe, takie jak małe reaktory modułowe, które są w końcowej fazie rozwoju, zmienią z czasem koszty energii jądrowej".

Dochodzenie przeprowadzone przez Izbę Wyższą Nowej Południowej Walii na początku tego roku zaleciło uchylenie ustawodawstwa stanowego, które zakazuje wydobycia uranu i budowy obiektów jądrowych, a także uchylenie federalnych zakazów dotyczących obiektów jądrowych. Australijska komisja parlamentarna w ubiegłym roku zaleciła rządowi rozważenie możliwości częściowego zniesienia obecnego moratorium na energię jądrową, aby umożliwić wdrażanie nowych i powstających technologii.

Rząd stanu Wiktoria jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na raport w ciągu sześciu miesięcy.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 30.11.2020r. 15:54
Australia to jest chyba taki jedyny kraj na świecie który ma wpisany zakaz budowy elektrowni atomowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 01.12.2020r. 11:08
Austria też.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE