ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwajcaria podnosi dopłaty dla prosumentów
30.11.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, właściciele domów w Szwajcarii instalujący na dachach fotowoltaikę będą mogli liczyć na wyższe dopłaty przysługujące za każdy zainstalowany kW. Poza dopłatami Szwajcarzy produkujący energię z PV mogą skorzystać z systemu taryfy gwarantowanej.

Władze Szwajcarii zdecydowały, że począwszy od kwietnia 2021 r. podniosą wysokość dopłat do instalacji dachowych systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Dopłaty zostaną zwiększone z obecnego poziomu 340 CHF za każdy kW do 380 CHF/kW (ok. 1576 PLN/kW). Jednocześnie zmniejszone zostaną dopłaty do systemów o mocy ponad 30 kW - z 300 CHF/kW do 290 CHF/kW (1203 PLN/kW).

Wysokość dopłat została określona tak, aby pokryć około 30 proc. kosztów inwestycji w małe instalacje PV.

Inwestorzy, którzy skorzystają z dopłat, mogą dodatkowo zostać objęci wsparciem ma poziomie operacyjnym w postaci gwarantowanej taryfy, przyznawanej za wprowadzanie nadwyżek energii do sieci. Jednak oba mechanizmy można łączyć tylko przy spełnieniu określonych warunków.

Jak podawał dwa tygodnie temu PV Magazine, wyłącznie w 2020 roku wsparcie w postaci dopłat do CAPEXu małych instalacji PV w Szwajcarii zabezpieczyło już 22,4 tys. inwestorów. W efekcie łączna liczba instalacji OZE objętych tym mechanizmem wzrosła do 85 tys.
Natomiast liczba inwestorów, którzy mieli w tym roku otrzymać wsparcie w postaci taryfy gwarantowanej, wyniosła do połowy listopada 147. Łączna moc instalacji objętych taryfami wyniosła 41 MW.

W ubiegłym roku w Szwajcarii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 332 MW, a w 2020 roku ten wynik ma zostać poprawiony.

Według prognoz szwajcarskiego stowarzyszenia branży solarnej, Swissolar, w tym roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Szwajcarii wzrośnie o ponad 400 MW, do całkowitego poziomu ok. 2,87 GW, a udział fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym wyniesie ok. 4,7 proc.

Swissolar zaznacza, jednak, że aby realna stała się realizacja założeń szwajcarskiej, rządowej strategii energetycznej do roku 2050, konieczne jest instalowanie co roku w fotowoltaice systemów o mocy 1 GW.

Ostatnio szwajcarskie władze zdecydowały, że w przyszłym roku przyznają na wsparcie inwestycji w dachową fotowoltaikę kwotę 470 mln CHF (1,95 mld PLN).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE