ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
30.11.2020r. 11:41

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem planowanego już od dawna spotkania krajów OPEC oraz rozszerzonego kartelu OPEC+. Dzisiaj i jutro sygnatariusze porozumienia naftowego mają prowadzić dyskusje na temat kształtu porozumienia w 2021 roku. W centrum uwagi jest decyzja na temat wielkości produkcji w I kwartale przyszłego roku.

Dotychczasowe ustalenia zakładają, że od początku 2021 roku limity produkcji ropy naftowej w OPEC+ mają zostać podniesione o kolejne 2 mln baryłek ropy naftowej dziennie - a więc cięcia z 7,7 mln baryłek dziennie miałyby się według tego scenariusza zmniejszyć do 5,7 mln baryłek dziennie. Obecnie utrzymanie tych założeń wydaje się jednak już niemożliwe, bowiem druga fala pandemii negatywnie zaskoczyła producentów ropy naftowej, przekładając się na mniejszy popyt od oczekiwań.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

O tym, że OPEC+ zmodyfikuje założenia porozumienia naftowego, mówi się już od kilku tygodni. Obecnie najczęściej powtarzającym się potencjalnym nowym scenariuszem jest przedłużenie cięć wynoszących 7,7 mln baryłek tylko na I kwartał 2021 r., z możliwością późniejszej rewizji ustaleń, jeśli zajdzie taka rynkowa potrzeba. Niemniej, sami przedstawiciele OPEC+, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, jeszcze nie potwierdziły tych zamiarów, powtarzając jedynie, że wiele opcji jest branych pod uwagę.

Główne rozmowy na temat przyszłego kształtu porozumienia naftowego rozpoczną się dzisiaj o godzinie 14:00. Tymczasem już w weekend dochodziło do nieoficjalnych dyskusji przedstawicieli krajów OPEC+, bowiem sygnatariusze porozumienia naftowego chcą uniknąć jakichkolwiek nieporozumień w czasie oficjalnego panelu. Poza tym, oczekiwania wśród globalnych inwestorów są duże - liczą oni na to, że OPEC+ podejmie decyzję o przedłużeniu dotychczasowych cięć, a te oczekiwania windowały ceny ropy naftowej w ostatnich tygodniach. Brak modyfikacji w porozumieniu, a nawet rozczarowująco krótki okres przedłużenia dotychczasowych cięć, mógłby więc negatywnie wpłynąć na ceny ropy.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE