ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ember: polskie kopalnie mogłyby zarobić miliony złotych na metanie, który emitują
30.11.2020r. 12:09

Think tank Ember przeanalizował dane o europejskich emisjach metanu zgłoszone do UNFCCC w 2018 roku oraz dane o emisjach z poszczególnych polskich kopalni. W efekcie przedstawia sześć proponowanych rozwiązań, które jego zdaniem pomogłyby zmniejszyć emisje metanu z polskich kopalń węgla - czytamy w BiznesAlert.pl.

W raporcie czytamy, że wycieki metanu zwiększają emisje w całym cyklu życia węgla JSW o 51 procent - czyli o ponad połowę - a węgla PGG o 22 procent. Dzieje się tak mimo tego, że 43 procent węgla kamiennego w Polsce jest wydobywane praktycznie bez emisji metanu. - Największym emitentem metanu kopalnianego w Polsce, a także w całej Europie, jest kopalnia głębinowa JSW Budryk. W 2018 roku wyemitowała ona 93 kilotony metanu, co odpowiada 8 milionom ton CO2. Wycieki metanu zwiększają ślad klimatyczny węgla z Budryka w całym cyklu życia ponad dwukrotnie - o 107 procent - czytamy.

Ember podaje również, że wycieki metanu w dwóch kopalniach PGG zwiększają ślad klimatyczny w cyklu życia wydobywanego w nich węgla o ponad 50 procent. - Chodzi o kopalnie Mysłowice-Wesoła i Sośnica. Wyemitowany przez nie metan zwiększył emisje w cyklu życia odpowiednio o 73 procent i 52 procent, przy założeniu przelicznika skutków metanu w horyzoncie 20 lat. Źródłem 16 procent wycieków metanu jest metan, który został już ujęty. Metan ze stacji odmetanowania mógłby być z powodzeniem spalany w pochodni gazowej, aby ograniczyć jego wpływ na środowisko, albo zwyczajnie sprzedany. Wartość tego gazu w 2018 roku wyniosła 110 mln PLN - podaje think tank.
W raporcie Ember proponuje sześć rozwiązań dla tego problemu. Po pierwsze, JSW powinna przyspieszyć plany ograniczenia emisji metanu. Po drugie, PGG powinna priorytetowo potraktować zamknięcie swoich dwóch kopalń emitujących relatywnie najwięcej metanu. Po trzecie, Ember rekomenduje natychmiastowy zakaz uwalniania ujętego metanu do atmosfery. Proponuje również wykorzystanie funduszu Sprawiedliwej Transformacji do ograniczenia wycieków z zamkniętych kopalń. Think tank argumentuje, że strategia Komisji Europejskiej dotycząca metanu powinna uwzględniać metan kopalniany, a system handlu uprawnieniami do emisji powinien od 2030 roku uwzględniać metan - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ember , BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 30.11.2020r. 21:59
Górnictwo marnuje olbrzymią kasę bo wypuszcza metan w powietrze zamiast go wykorzystać do produkcji energii i ciepła a nawet chłodu albo sprzedać do sieci. Tylko w 2018 roku strata z tego tytułu wyniosła aż 110 mln zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE