ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prokopiuk: PKN Orlen pozytywnie zaskoczył w strategii zapowiedzią wypłaty dywidendy
30.11.2020r. 13:23

Grupa PKN Orlen przedstawiła w poniedziałek nową strategię rozwoju do 2030 r. Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ wskazuje, że pozytywnym zaskoczeniem jest zapowiedź wypłaty dywidendy na poziomie minimum 3,50 zł na akcję. Ok. godz. 13.20 kurs Orlenu rośnie o 5,9 proc. do 56,7 zł.

- Bardzo dobrym elementem nowej strategii Orlenu jest podtrzymanie chęci wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję. To jest dla nas zaskoczenie, bo zakładaliśmy, że i w przyszłym i kolejnym roku spółka nie będzie wypłacać dywidendy - komentuje analityk DM BOŚ.

Zwraca on jednak uwagę na niewiadome związane z wyminą aktów w Lotosie.

- Jeśli chodzi o kluczowe parametry, to naszym zdaniem nieporozumieniem jest, że spółka publikuje tego typu parametry bez wiedzy, jak będzie wyglądać wymiana aktywów w Lotosie. Spółka nie wie, jakie aktywa pozyska w zamian za poszczególne aktywa Lotosu, a wychodzi już ze strategią niezwykle dokładnie sparametryzowaną. Gdyby spółka pochwaliła się strategią po ogłoszeniu swapów, byłaby ona dalece bardziej wiarygodna - ocenia Łukasz Prokopiuk.
Zwraca on również uwagę, na planowane przez Orlen duże wydatki na aktywa w energetyce odnawialnej, głównie wiatraki.

- Te inwestycje mieszczą się w puli 75 mld zł, czyli ponad połowy całego CAPEX-u zaplanowanego na 140 mld zł w okresie do 2030 roku. Zakładam, że bardzo duża część nakładów w tej kwocie jest przeznaczona na farmy wiatrowe i prawdopodobnie duża część EBITDA będzie realizowana z tego typu projektów, a to są projekty, które nie są w żadnym stopniu uwzględniane przez rynek. Niewiele jeszcze o nich wiemy, więc wychodzenie z parametrami, które prawdopodobnie w dużej mierze opierają się o tego typu projekty, ma dla mnie teraz drugorzędne znaczenie - mówi analityk DM BOŚ.

- Zapowiedź wypłaty dywidendy jest dla nas pozytywnym zaskoczeniem i moim zdaniem tłumaczy dzisiejsze pozytywne zachowanie się kursu - podsumowuje Prokopiuk.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE