ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Państwa UE poparły propozycję Michela zaproszenia Bidena na szczyt w 2021 r.
30.11.2020r. 14:42

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE poparli w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli propozycję szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zaproszenia prezydenta elekta USA Joe Bidena na szczyt UE w 2021 r. - poinformowało PAP źródło unijne.

Rozmowa ambasadorów na temat stosunków UE-USA prowadzona była w oparciu o dokument roboczy przygotowany przez gabinet przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jak poinformowało brukselskich korespondentów źródło unijne, państwa członkowskie z zadowoleniem przyjęły dokument, który będzie stanowić podstawę do dyskusji między przywódcami w najbliższych dniach.

"Kraje UE reprezentowane przez ambasadorów z zadowoleniem przyjęły fakt, że Rada Europejska zajmie się tym tematem na następnym posiedzeniu w dniach 10-11 grudnia i dostarczy wytyczne polityczne dla wszystkich instytucji UE" - przekazało źródło.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że państwa członkowskie zgodziły się co do potrzeby ożywienia partnerstwa transatlantyckiego, "jednocześnie kontynuując realizację programu na rzecz wzmocnienia i zwiększenia autonomii UE".

"Na spotkaniu panowało szerokie porozumienie co do pięciu elementów składowych określonych w dokumencie roboczym - pandemii Covid-19, multilateralizmu, gospodarki, klimatu, ożywienia gospodarczego, pokoju i bezpieczeństwa - oraz co do tego, że powinny one służyć jako podstawa do dalszych prac Komisji Europejskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Rady" - przekazał wysoki urzędnik unijny.

Ambasadorowie państw UE, w imieniu swoich krajów, poparli też propozycję prezydenta Michela zaproszenia Bidena na szczyt UE w 2021 r.
Polska na spotkaniu ambasadorów w Brukseli przekazała, że nowe otwarcie w stosunkach UE-USA nie może być zakładnikiem promowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu wielu państw unijnych - przekazało PAP wcześniej wysokie źródło unijne.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, podczas poniedziałkowej debaty głos w tej sprawie zabrał ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś, który położył nacisk na kwestie energetyczne.

Polska na spotkaniu zwróciła się też do innych państw członkowskich, żeby - biorąc pod uwagę ostatnie odniesienia medialne o planach wznowienia budowy gazociągu - ponownie rozważyły swoje poparcie dla projektu, które - jak podkreślono - może wywołać konfrontację dyplomatyczną i gospodarczą na początku prezydentury Bidena.

Gazociąg jest realizowany w UE przez Niemcy i Rosję, przy zaangażowaniu innych zachodnioeuropejskich koncernów.

Według nieoficjalnych relacji polski ambasador miał podkreślać, że dyskusje w kwestiach energetycznych UE z USA przez wiele lat odbywały się w cieniu braku porozumienia w sprawie Nord Stream 2, a biorąc pod uwagę ponadpartyjne poparcie Kongresu USA dla pakietu sankcji wobec tego projektu, można założyć, że nowa administracja USA pozostanie wroga wobec tego przedsięwzięcia.

Na zmianę stanowiska części państw członkowskich w sprawie Nord Stream 2 w związku z nową prezydenturą w USA liczą też inne kraje UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE