31 gmin z Ma³opolski zamontuje instalacje fotowoltaiczne, kolektory s³oneczne i pompy ciep³a
30.11.2020r. 17:20

31 gmin uczestniczy w projekcie "Ekopartnerzy na rzecz s³onecznej energii Ma³opolski", w ramach którego na budynkach mieszkalnych, u¿yteczno¶ci publicznej oraz gruntach zostan± zamontowane instalacje fotowoltaiczne, kolektory s³oneczne i pompy ciep³a.
W poniedzia³ek wójt gminy Gromnik Bogdan Stasz - w imieniu wszystkich 31 partnerów programu - podpisa³ umowy z trzema wykonawcami inwestycji, którzy zostali wy³onieni w postêpowaniach przetargowych.
Ca³kowita warto¶æ projektu to ponad 110 mln z³, z czego 59,2 mln z³ stanowi dofinansowanie ze ¶rodków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego na lata 2014-2020.
Dziêki projektowi, na budynkach mieszkalnych i u¿yteczno¶ci publicznej oraz gruntach po³o¿onych na terenie tych gmin zostanie zamontowanych ³±cznie blisko 6 tysiêcy sztuk instalacji odnawialnych ¼róde³ energii: ponad 3 tys. instalacji fotowoltaicznych, oko³o 2,8 tys. kolektorów s³onecznych i 39 pomp ciep³a. Wyprodukuj± one ³±cznie: 14,3 tys. MWhe/rok energii elektrycznej oraz 8,8 tys. MWht/rok ciep³a.
Proekologiczny projekt bêdzie realizowany w 31 gminach: Biskupicach, Bukownie, Charsznicy, Ciê¿kowicach, Gdowie, Go³czy, Gromniku, Jod³owniku, Kluczach, K³aju, Koz³owie, Krzeszowicach, Ksi±¿u Wielkim, Lisiej Górze, Miechowie, My¶lenicach, Niepo³omicach, Olkuszu, Rabce-Zdroju, Rac³awicach, Ryglicach, Skrzyszowie, S³aboszowie, Tarnowie, Trzyci±¿u, Tuchowie, Wieliczce, Wierzchos³awicach, Wolbromiu, Zakliczynie i ¯abnie.
Energia elektryczna produkowana przez instalacje bêdzie wykorzystywana przez odbiorców, niedobory energii bêd± uzupe³niane z sieci, a nadwy¿ki produkcji - magazynowane w sieci. Uzyskana ciep³a woda u¿ytkowa bêdzie zu¿ywana w ca³o¶ci na potrzeby w³asne obiektów.
Jak podkre¶li³ w poniedzia³ek wicemarsza³ek Ma³opolski £ukasz Smó³ka, województwo to stawia na OZE, poniewa¿ zwrot ku efektywno¶ci i ¼ród³om odnawialnym jest szans± dla spo³eczeñstwa, gospodarki i ¶rodowiska.
"Projekt, o którym dzi¶ rozmawiamy, jest inwestycj± w zdrowie i w ekologiê, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze i lepszy komfort ¿ycia dla mieszkañców regionu" - wskaza³.
Wicemarsza³ek Tomasz Urynowicz oceni³, ¿e energetyka odnawialna rozwija siê coraz szybciej, dziêki czemu np. ogniwa fotowoltaiczne na dachach to coraz bardziej powszechny widok w Ma³opolsce.
"Cieszy fakt, ¿e kolejne ma³opolskie gminy dostrzeg³y szansê, jak± daj± unijne ¶rodki i postanowi³y skorzystaæ z dotacji na proekologiczne projekty" - podsumowa³ Urynowicz.