ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen może zaktualizować politykę dywidendową po przejęciu PGNiG, łączny poziom dywidendy nie będzie niższy
30.11.2020r. 17:42

Strategia PKN Orlen i założenie wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję może się zmienić, jeśli doszłoby do przejęcia PGNiG. Przedstawiciele Orlenu podczas telekonferencji dla analityków zaznaczyli jednak, że nominalny poziom wypłacanej dywidendy nie powinien być niższy w porównaniu do założonego w strategii.

W ogłoszonej w poniedziałek nowej strategii PKN Orlen do 2030 roku przyjęto założenie, że Orlen będzie płacił co roku co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję. Przy obecnym kapitale zakładowym Orlenu dawałoby to dywidendę w łącznej wysokości ok. 1,5 mld zł.

Przedstawiciele PKN Orlen pytani podczas telekonferencji, czy obecne założenia dotyczące dywidendy na akcję mogą się zmienić po przejęciu PGNiG w formie wymiany akcji obu firm, odpowiedzieli, że w przypadku przejęcia PGNiG opracowana zostanie aktualizacja strategii i również aktualizacja polityki dywidendowej.

"Przejęcie PGNiG wpłynie pozytywnie na poziom zadłużenia połączonej grupy. Nominalny poziom dywidendy nie będzie niższy niż założony w obecnej strategii. Nie znając struktury transakcji oraz finalnej liczby akcji PKN Orlen po połączeniu, nie ma możliwości odniesienia się do poziomu dywidendy na akcję" - powiedzieli przedstawiciele Orlenu.

Podczas telekonferencji potwierdzano, że strategicznym celem koncernu jest wypłata dywidendy na poziomie 3,50 zł na akcję lub wyżej w perspektywie do 2030 roku, co ma odzwierciedlenie w założeniach dotyczących wydatków koncernu w perspektywie najbliższych 10 lat. Do 2030 roku łączne wydatki na dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych wyniosą łącznie około 40 mld zł.

Po finalizacji przejęcia PGNiG strategia PKN Orlen do 2030 roku zostanie zaktualizowana tak, żeby uwzględniała efekty włączenia do grupy kapitałowej gazowego koncernu. Obecnie strategia uwzględnia przejęcia Energi i Grupy Lotos, ale nie PGNiG, gdyż negocjacje na temat tej ostatniej transakcji "są jeszcze na bardzo wczesnym etapie".
W zeszłym tygodniu, w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek odniósł się do struktury transakcji przejęcia Grupy Lotos zaznaczając, że preferowany byłby model bezgotówkowy. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pytany, czy podobna bezgotówkowa struktura transakcji mogłaby być zastosowana przy przejmowaniu PGNiG, prezes odpowiedział, że chciałby, żeby taka konstrukcja była stosowana przy każdej akwizycji.

Zapowiedzi wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez analityków i inwestorów giełdowych.

"Bardzo dobrym elementem nowej strategii Orlenu jest podtrzymanie chęci wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję. To jest dla nas zaskoczenie, bo zakładaliśmy, że i w przyszłym i kolejnym roku spółka nie będzie wypłacać dywidendy" - powiedział Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Po ogłoszeniu strategii w poniedziałek przed godziną 11.00 akcje Orlenu, które chwilę wcześniej spadały nawet 5 proc., zaczęły szybko odrabiać straty i zwyżkowały w pewnym momencie ponad 7 proc. Na zamknięciu sesji za jedną akcję płockiego koncernu płacono 55,34 zł, po zwyżce o 3,40 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE