ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Czechach ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych nie wzrosną w 2021 r.
30.11.2020r. 18:25

"Ceny gazu i elektryczności w Czechach dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną w 2021 r., a nawet mogą spaść" - poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Urzędu Regulacji Energetycznej Stanislav Travniczek. Odbiorcy instytucjonalni zapłacą za energię elektryczną więcej.

Część ceny energii elektrycznej, która podlega regulacji państwa, stanowi mniej więcej połowę ceny końcowej, w przypadku gazu - mniej niż jedną trzecią. Część regulowana ceny obejmuje przede wszystkim opłatę za przesył i dystrybucję, a w energii elektrycznej dodatkowo nakłady na rozwój tak zwanych zielonych źródeł energii. Pozostała część ceny ustalana jest przez samych dostawców.

Regulowany składnik ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadnie w przyszłym roku średnio o 1,7 proc., a gazu o 1,6 proc. - poinformował Travniczek. Niektórzy odbiorcy prywatni mogą zaoszczędzić rocznie nawet kilka tysięcy koron (ok. 1 tysiąca zł) w zależności od konkretnego kontraktu, obszaru dystrybucji, a także tego, do czego używany jest prąd. Promowani są użytkownicy wykorzystujący energię elektryczną do oświetlenia, gotowania i dodatkowo ogrzewania. Poprzedni spadek cen regulowanych na energię miał miejsce w 2014 r.
Obniżą się także ceny gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych, ale przy tym surowcu będą znaczne różnice regionalne. W niektórych rejonach np. w Pradze trwa zakrojona na szeroką skalę wymiana instalacji dostarczających gaz, co znacznie podnosi koszty.

W przeciwieństwie do gospodarstw domowych cena energii elektrycznej dla odbiorców instytucjonalnych prawdopodobnie wzrośnie w przyszłym roku. Powodem są rosnące koszty inwestycji w energię odnawialną. Inaczej niż w przypadku energii elektrycznej, wielcy odbiorcy gazu mogą liczyć na większe spadki cen niż odbiorcy indywidualni.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 30.11.2020r. 21:40
No proszę w Czechach ceny energii i gazu nie wzrosną a nawet spadną czyli odwrotnie jak u nas. Bo oni mają mniejszy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 01-12-2020r. 12:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE